• Dolar
  28.880
 • Euro
  31.254
 • Ç.Altın
  3.172
 • Altın
  1.877
KIRIKKALE
11°
03:15

İmsak'a Kalan Süre

Alevilerden Hasandede Türbesi'ne ziyaret

​​​​​​​Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı üyeleri ve Balkan ülkelerinden gelen Alevi vatandaşlar, ‘Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi'den Günümüze Gönül Erenleri Projesi’ kapsamında Kırıkkale'de Hasadede Cami ve Türbesi’ni ziyaret etti.


Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde İletişim Başkanlığı tarafından desteklenen ve Balkanlarda yaşayan Türk Soydaşları bir araya getirmeyi hedefleyen ‘Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi'den Günümüze Gönül Erenleri Projesi’ kapsamında Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı üyeleri ve Balkan ülkelerinden gelen Alevi vatandaşlar Kırıkkale'de Hasadede Cami ve Türbesi’ni ziyaret etti. Ziyarette, Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Başkanı Özdemir Özdemir ve beraberindeki cami ve türbesine girerek ederek dua etti.

Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Başkanı Özdemir Özdemir, “Vakıf olarak uluslararası projeler yapmaktayız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle ‘Hoca Ahmet Yesevi’den Balkanlara Gönül Erenleri’ projesinin ilkini 9 yıl önce gerçekleştirdik. Vakıf çalışması altında Makedonya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Yunanistan ve bu coğrafyadaki kardeşlerimizle can olmak için bu projeyi yaptık. Balkan ülkelerinden semah gruplarımızı getiriyoruz, derviş dede ve babalarımızı getiriyoruz, sanatçılarımız geliyor. O coğrafyadaki insanlarımızla yüzyıllar önce o coğrafyayı Türkleştiren ve Müslümanlaştıran, atalarımızın torunlarıyla kucaklaşıyoruz. Proje kapsamında 21. Yüzyılda dostluk, barış, hoş görü ve kardeş olduğumuzu her zaman bu ülkede vurguladık. Alevi Bektaş-i toplumu bu ülkede, ne askerine, ne polisine, vatanına başkaldırmayan uysal Türk’ün töresini ve geleneğini Türkiye’de yaşatan bir topluluktur. Son günlerde gerek Türkiye’de, gerek dış basında Ali’siz Alevilik, Ehli Beyti inkar eden bir Alevilik gibi söylemler bizi rahatsız etti. Bazı kendisine ‘Kürt Alevi’siyim diyen, aslında kürtlükle de alakası olmayan devşirme kripto Ermenilerin Aleviliği Ali’siz bir dinmiş gibi yaymaları bizleri son derece rahatsız ediyor. Bu vatan bizimdir, Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcücüsüyle, Avazasıyla. Biz tek yumruğuz. Biz bu ülkede yaşıyorsak, bu ülkenin Ay Yıldızlı Bayrağına saygı duymak zorundayız. Gerekirse de bu ülkenin bir çakıl taşı için canımızı vermeye hazırız” dedi.

Makedonya’dan gelen Alevi Dervişi Erdoğan Arifoski ise konuşmasında, “Ana vatanımıza geldik. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Vakıf Başkanımızın katkılarıyla buraya geldik. Bizim deryamız Dikmen Baba. Orada evliyalık devam ediyor, semalar döneriz. Bizleri buraya getiren herkese saygılar sunuyoruz. Dedelerimizden, Dervişlerden, köyümüzden ve canlardan selamlar var” diye konuştu. Heyet, daha sonra Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Türbesini ziyaret etmek için kentten ayrıldı.

Haber Yorumları

Yorum Yaz

48599

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-