• Dolar
  22.243
 • Euro
  24.023
 • Ç.Altın
  2.281
 • Altın
  1.404
KIRIKKALE
28°
04:33

Öğleye kalan Süre

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Yaz aylarında en çok görünen olaylarından biri olan, pek çok kişi tarafından hoş karşılanmayan ve birçok insanda alerjik reaksiyonlar gösteren risklerin başında arı sokması geliyor. Kirikkalem.net olarak arı sokmasına nelerin iyi geldiğini sizler için ara


Yaz aylarında görünen ve pek hoş olmayan bir riski var; Arı Sokması. İnsanların yaz aylarında özellikle hafta sonları piknik, yeşil alanlara gezi ve başka gezilerde Arı Sokması görünüyor. Özellikle pikniklerde insanların yaktığı mangalı düşünürsek, arıların et kokusuna daha çok geldiğini görüyoruz. Bazı insanlar arı sokmasından daha az etkilenirken, özellikle alerjik bünyeye sahip olan insanlarda diğerlerinden daha fazla etkilenebiliyor, hatta bu risk hayati dereceye bile gidiyor.

Özellikle Eşek Arısının soktuğu durumlar çok daha ciddi durumlar ortaya koyarken, arının zehrini akıttığı bölge de oldukça önemli. Ayrıca ağızda dil içi, Boğaz, göz kapağı gibi yerler daha riskli bölgeler. Hemen hemen herkesin her an risk altında bulunduğu arı sokmasına ne iyi gelir, arı soktuğunda ne yapılmalı, Kirikkalem.net olarak tek tek siz okurlarımız için araştırdık ve bu araştırmaları sizlerle paylaşıyoruz.

ARI SOKTUĞUNDA İLK YAPILMASI GEREKENLER

Sizin ya da bir tanıdığınızı arı soktuğunda öncelikle yapmanız gereken sakin olmak ve şu adımları izlemek.

İlk olarak arının soktuğu yerin içinde kalan arının iğnesini vücuttan çıkarınız. Ancak Arının iğnesini çıplak elle değil, bir cımbız kullanarak yapın ya da o anda yanınızda cımbız yoksa tırnak makasın ile de iğneyi çıkarta bilirsiniz. Arınız iğnesindeki zehir tahmini olarak 2-3 dakikada kişinin kanına karışacaktır. Bunun için erken müdahale çok önemli.

İlk baştaki ağrıyı ve şişkinliği azaltmak için soğuk uygulamanız önemli. Eğer soğuk uygularken buz kullanıyorsanız, buzu doğrudan arının soktuğu bölgeye koymayın. Bir bez, havlu gibi bir nesneye buzu sararak arının soktuğu bölgeye koyun.

Anlattığımız bu konular ilk anda yapmanız gereken temel şeyler.

Bunları yaptıktan sonra arının soktuğu yerdeki ağrıyı, şişkinliği ve kaşıntıyı önlemek için aşağıda anlatacağımız doğal besinlerden faydalanabilirsiniz.

ÖNEMLİ: Eğer alerjik bir bünyeye sahipseniz arı soktuktan sonra kesinlikle BİR doktora görünün.

ARI SOKMASINA NE İYİ GELİR?

Arının soktuğu yerdeki şişmeyi, kızarmayı, kaşınmayı önlemek için başvurabileceğiniz doğal malzemeleri şöyle;

SOĞAN

Doğal bir antibiyotik olan soğan iltihaplı yaralarda da sık kullanılan bir yöntem. Arı sokması durumunda da ona başvurabilirsiniz. Soğanı ikiye bölün ve böldüğünüz soğanın iç kısmını yaraya bastırarak zehri alabilirsiniz.

SARIMSAK

Aynı soğan da olduğu gibi antiseptik özelliği bulunan sarımsağın zehri alması için dişlerini iyice ezin ve yaraya uygulayın.

KARBONAT

İltihap kurutucusu etkisi olan karbonat kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissini azaltacaktır. Bunun için bir tatlı kaşığı karbonatı bir bardak suya karıştırın. Yaptığınız karbonatlı suyu pamuk, temiz bez gibi nesnelerle arının soktuğu yeri temizleyin.

YOĞURT

Yanma hissini alacak ve ağrıyı hafifletecek bir diğer yöntem ise arının soktuğu yere yoğurt sürmek. Soğuk yoğurt daha etkili olacaktır.

ELMA SİRKESİ

Kaşıntıyı, ağrıyı hafifletecek bir diğer malzeme ise elma sirkesi. Bir pamuğa yada temiz beze elma sirkesini dökün ve yavaşça arının soktuğu yere sürün.

LAVANTA YAĞI

Eşek arısı dahil tüm arı sokmalarında mucize bir etki gösteren lavanta yağı. Lavanta yağını hiç duymayanlar, artık tanışmanın zamanı geldi. Anında zehri alma ve rahatlama etkisi sunan lavanta yağını bir pamuk yada temiz bir bez yardımıyla arının soktuğu yerin üzerine hafifçe sürmeniz yeterli.

Kirikkalem.net olarak geçmiş olsun dileriz.

Öksürüğe ne iyi gelir? (tıkla)

Haber Yorumları

Yorum Yaz

85919

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-