• Dolar
  27.267
 • Euro
  28.946
 • Ç.Altın
  2.799
 • Altın
  1.672
KIRIKKALE
31°
00:5

İkindi'ye Kalan Süre

Bakan Karaismailoğlu, T15 YHT tünelinde çalışan işçilerle iftar yaptı

​​​​​​​Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kırıkkale’de Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren T15 Tünel Şantiyesinde çalışan işçilerle iftar yaptı. Bakan Karaismailoğlu, “2003’ten bugüne, ülkemizin ulaşım ve haberleşmesi için 1 trilyon 337 milyar 24


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kırıkkale’de Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren T15 Tünel Şantiyesinde işçilerle iftar programında bir araya geldi. İlk olarak Bakan Karaismailoğlu, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren T15 Tünelinde incelemelerde bulunarak, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Daha sonra T15 Tünelinde çalışan işçilerle iftar yapan Bakan Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada, “Cumhuriyet’in ilk yıllarında üzerine titrenen bu kıymetli ulaşım modu, maalesef yıllarca ihmal edildi. Ancak AK Parti hükûmetleri olarak bizler, siz demiryolcu kardeşlerimle el birliği ile 20 yılda demiryollarımızı adeta şaha kaldırdık. Demiryolunun küresel ve bölgesel açıdan öneminin farkındaydık. Ve ihmal edilen, neredeyse unutulan bu stratejik ulaşım modunu omuz omuza vererek yükselttik. 2003’ten bugüne, ülkemizin ulaşım ve haberleşmesi için 1 trilyon 337 milyar 240 milyon liralık yatırım yaptık.  Bu kapsamda demiryollarımıza 272 milyar lira tahsis ederek önemli bir pay sağladık. Son 20 yılda;  Bin 432 kilometrelik hızlı tren hattı,  yaparken,  Konvansiyonel hat uzunluğumuzu da 11 bin 590 kilometreye çıkardık. Toplam demiryolu ağımızı 13 bin 22 kilometreye çıkardık.  Demiryolu ağımızı 2035’de 23 bin 627’ye, 2053’de de, 28 bin 590 kilometreye ulaştıracağız. 2053 hedeflerimiz doğrultusunda demiryollarındaki;  Yolcu taşıma payını, yüzde 1’den,yüzde 6,2’ye, Yük taşıma payını, yüzde 4’ten,yüzde 22’ye yükselteceğiz. Emniyetli, hızlı, verimli ve daha etkin bir demiryolu ağına sahip olacağız. Çevresel hassasiyetimizi demiryollarında da sürdürüyoruz. Buradaki ihtiyacın yüzde 35’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayacağız” ifadelerini kullandı.

“ULUSLARARASI TAŞIMALARIMIZ 2021’DE YÜZDE 24 ORANINDA ARTTI”

Pandemi süreci ile birlikte hem lojistik ihtiyaçların sürekliliği hem de demiryollarının etkinliği ve önemi küresel ve ulusal ölçekte kendisini bir kez daha gösterdiğini söyleyen Bakan Karaismailoğlu, “Biz de 2020 yılında 36 milyon ton olan yük taşımasını yüzde 10 artırarak 38,2 milyon tona çıkardık. Serbestleşme ile birlikte 2021’de demiryolu yük taşımacılığında özel sektör payı da yüzde 13’e ulaştı. Bu yolla yaptığımız uluslararası taşımalarımız da 2021’de yüzde 24 oranında arttı. Taşımacılığımızın can damarı olan lojistik merkezlerimizin sayısını 12’ye kapasitesini de 13,6 milyon tona çıkardık. Bizler kendimizi, milletimize hizmet etmeye, geleceğimiz gençlerimize daha refah bir Türkiye bırakmaya adadık. Atalarımızın da dediği gibi, Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz! Hamdolsun, milletimiz çalışanla, hizmet götüreni, huzur getireni,  boş konuşanla gayet iyi ayırt ediyor” diye konuştu.

“T15 TÜNELİNİNMİZİN TOPLAM UZUNLUĞU 4 BİN 593 METRE”

Bakan Karaismailoğlu, “Bugün incelemede bulunduğumuz T15 tünelimiz, toplamda 393 kilometreyi bulan Ankara-Yozgat-Sivas YHT hattının önemli bir bölümü. YHT hattımız, saatte 250 kilometre hıza uygun yüksek hızlı hat özelliğine sahip olacak. Hattımızda; Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas olmak üzere 8 istasyon var. Hat boyunca, toplam uzunluğu 66 kilometreyi aşan tam 49 tünel bulunuyor. Ankara-Sivas YHT hattı üzerinde de tam 27 km uzunluğunda 49 viyadük yer alıyor.  Ankara-Sivas Demiryolu Projemiz,  Kayaş-Kırıkkale arasındaki altyapı çalışmaları kapsamında, 54’üncü ile 58’inci kilometreleri arasında yer alan T15 Tünelimizle birlikte bu kesimdeki üst yapı çalışmalarımıza da gece-gündüz devam ediyoruz. T15 Tünelimizin toplam uzunluğu 4 bin 593 metredir” ifadelerini kullandı. 

“BİZİM GÜNÜBİRLİK POLEMİKLERLE GEÇİRECEK VAKTİMİZ YOK”

Gelecek nesilleri düşündüklerini belirten Bakan Karaismailoğlu, “Gelecek Türkiye’nin ulaşım ve haberleşme sistemlerini şimdiden planlıyoruz. Bunlar ayakları yere basan, ülkemizin geleceğine ufuk çizen, devlet aklıyla ve istişareyle hazırlanmış planlardır.  Bizim günübirlik polemiklerle geçirecek vaktimiz yok. Aklımızı, gücümüzü, kaynaklarımızı ve emeğimizi ülkemizin imarı için seferber ettik. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde ülkemizin geleceğini inşa etmek için çalışıyoruz. Bu duygularla sizleri tekrar selamlıyorum. Yüklenicisinden, planlayıcısına, mühendisinden işçi kardeşlerimize, tedarikçilerimizden, merkezi ve yerel yöneticilerimize huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Ramazan Bayramınızı şimdiden tebrik eder, sağlık, mutluluk ve hayırlara vesile olmasını niyaz ederim” dedi. Konuşmanın ardından Bakan Karaismailoğlu, işçilerle özçekim yaptı.

İlginizi Çekebilir

YHT Garında hazırlıklar tamamlandı

İlginizi Çekebilir

Bakan Karaismailoğlu T15 Tünelini inceledi

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale’de YHT seferlerinin biletleri tükendi

Haber Yorumları

Yorum Yaz

80105

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-