• Dolar
  28.992
 • Euro
  31.225
 • Ç.Altın
  3.172
 • Altın
  1.864
KIRIKKALE
04:13

Öğleye kalan Süre

Delice Tuzu’na coğrafi işaret tescil belgesi 

Kırıkkale'de doğal kaynak suyundan elde edilen, yurt içi ve yurt dışında da büyük ilgi gören ‘Delice Tuzu’ coğrafi işaret tescil belgesi  aldı.


Delice ilçesinde Türkiye'nin en büyük doğal kaynak suyu tuzlasında 2017 yılında 10 milyon liralık yatırımla kurulan tuz işleme tesisinde doğal yollarla elde edilen ve mineral zenginliği ile öne çıkan Delice Tuzu’na, 2018 yılında Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odasınca (KTSO) Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün" başlığıyla Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan başvuru kabul edildi.

 

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Kırıkkale TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, “Delice Tuz’u Kırıkkale’nin üçüncü coğrafi işaret tescilli ürünü oldu. Daha öncede 'Keskin Tava' ve 'Kılıçlar Soğanı' bu belgeyi almıştı. Odamızın gayretleriyle Delici tuzu da tescilini alarak ülkemizde ve dünyada tanınmış ürün olarak pazarlanmaya başlayacak. Oda olarak 2018 yılında müracaatımızı yaptık ve bütün işlemleri tamamlandı. Artık Mayi Tuz markasıyla tescilli olarak piyasalarda olacak." diye konuştu.

Doğal yollarla elde edilen tuzun içerisinde hiçbir katkı maddesinin olmadığını ve tamamen tuzlu suyun buharlaştırılarak tortusundan yapıldığını belirten varlı, “Delice Tuzumuz solüsyon şeklinin de üretiliyor. Yine 10 ülkeye ihracatı yapılan ve özellikle sportif amaçlı kulüplerden çok talep gören bir tuz.  Bugün yarın başka ülkelerle de anlaşmalar yapılacak. Tabi bu anlaşmaların yapılmasında en önemli etken, ürünün coğrafi işaretle olmasıdır." dedi.

İlginizi Çekebilir

Sobadan zehirlenen 4’ü çocuk 9 kişi hastaneye kaldırıldı

İlginizi Çekebilir

Can yakan faturalara düzenleme gelmeli

İlginizi Çekebilir

Esnaf ışıkları söndürüyor

Haber Yorumları

Yorum Yaz

28960

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-