• Dolar
  28.992
 • Euro
  31.225
 • Ç.Altın
  3.172
 • Altın
  1.864
KIRIKKALE
04:35

Öğleye kalan Süre

Esnaf ışıkları söndürüyor

Koronavirüs salgınıyla mücadele eden esnaf, bir taraftan yüksek gelen elektrik faturalarıyla mücadele ediyor. Bir önceki ay 9 bin 470 TL elektrik faturası gelen bir esnaf son gelen elektrik faturası ile şok oldu.


Bir taraftan Koronavirüs salgını kısıtlamalarıyla mücadele eden esnaf, diğer taraftan yüksek gelen elektrik faturalarıyla ne yapacağını şaşırmış durumda. Bir önceki ay 9 bin 470 TL elektrik faturası gelen bir esnaf son gelen elektrik faturası ile şok oldu. 26 bin 734 TL elektrik faturası gelen esnaf ne yapacağını şaşırmış durumda.

Elektriğe yapılan zamlar ve son dönemde gelen fahiş faturalar esnafın belini büküyor. Yahşihan Yenişehir mahallesinde bir işletmeye bir önceki ay 9 bin 470 TL gelen elektrik faturası bir sonraki ay 26 bin 734 TL’ye yükseldi. Konuya tepkilerini dile getiren Kırıkkale Ticaret Ve Sanayi Odası Meclis Başkan Vekili Ragıp Cihat Mencet hükümete seslenerek, yüksek faturalara karşı önlem alınmasını talep etti. Mencet “Malum Piyasalarımızın durumu belli bu giderleri, bu gelirlerle karşılamak imkansız hale geldi. Elektrik zamları esnafı zora soktu. Esnaf ışıkları söndürüyor. İşveren olarak 'Covid-19'a yenilmedik, ama elektrik ve doğalgaz faturasına yenildik. Her ürüne en az yüzde 20-40-80-90'lara varan zamlar geldi. Giderlerimiz her gün artıyor, takip edemiyoruz. Kafe ve Restoran işletmecilerimiz vatandaşı da düşünmek zorundadır. Zam yapamıyor ama toptancılar yapıyor” ifadesini kullandı.

Zamların geri alınması gerektiğine vurgulayan Mencet ‘İktidar, Enerji-Sa terörünü bir an önce engellemeli ve zamların geri alınmasını sağlamalıdır. Elektriğe yapılan zamlar ve son dönemde gelen fahiş faturalar esnafların belini büküyor. Kasım ayında 8,103,751Kw elektrik tüketimi olan iş yerine 8 bin 410. 90TL, Aralık ayında 9,470,749 Kw elektrik tüketimi olan iş yeri 9 bin 829.71 TL elektrik faturası ödedi. Ocak ayında da aynı iş yeri 9,124,141 kw elektrik tüketimi gerçekleştirdi ama Aralık ayına göre daha düşük tüketim olmasına rağmen ödediği fatura neredeyse üç katı 26 bin 734.69 TL fatura olarak geldi. Bu bir soygun değildir de nedir?” diye konuştu.

Mencet “Yenişehir’deki kafe işletmeci üyelerimiz ‘Elektrik faturaları kiramızla aynı olmaya başladı. Geri alınmasını istiyoruz. Esnafa bu kadar yüklenilmesin. Esnaf zaten zor durumdadır. Pandemi oldu, ekonomik kriz var, dolardaki yükseliş zaten sıkıntılı bir süreç yaratıyor. Malum piyasalarımızın durumu belli, bu giderleri, bu gelirlerle karşılamak imkansız hale geldi diyor” dedi. Hükümete seslenen Mencet, yüksek faturalara karşı önlem alınmasını talep etti. Mencet “Elektrik zamları esnafı zora soktu! Esnaf ışıkları söndürüyor.  Üzerine ekstra elektrik zammı yapılıyor. ‘Kimi zengin ediyoruz?’ diye tepkilerini dile getirdi.

İlginizi Çekebilir

Yahşihan Belediyesi’nden işçi maaşlarına yüzde 40 zam

İlginizi Çekebilir

Delice Tuzu’na coğrafi işaret tescil belgesi 

İlginizi Çekebilir

En iyi narkotik polisi; ANNE

Haber Yorumları

Yorum Yaz

57133

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-