Barajların doluluk oranı artarken, göletlerde su yok
Barajların doluluk oranı artarken, göletlerde su yok

Barajların doluluk oranı artarken, göletlerde su yok

Son dönemlerde kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kalan Kırıkkale’de son günlerde yağan yağışlar nedeniyle barajların doluluk oranlarında artış meydana geldi. Kapulukaya ve Kesikköprü barajlarının doluluk seviyeleri yüzde 90’ı buldu.

Barajların doluluk oranı artarken, göletlerde su yok

BARAJLARDAKİ SU ORANLARI

Son dönemlerde en kurak yaz mevsimini yaşayan ve son haftalarda aldığı yağış oranlarıyla bir nebze rahatlayan Kırıkkale’de baraj doluluk oranları umut verdi.  Ankara sınırları içerinde yer alan ancak Kırıkkale’de yaklaşık 55 bin dekar arazinin sulanmasını sağlayan Kesikköprü Barajının doluluk oranı yüzde 93 seviyesine yükseldi. Yüzde 90 doluluk oranına çıkan Kapulukaya Barajlarının membaında yer alan ve bu iki barajın doluluk oranlarını doğrudan etkileyen Hirfanlı Barajı ise yüzde 50 doluluğa sahip. Sulama barajı olan Sulakyurt Barajının ise doluluk oranı yüzde 58 olarak belirlendi. 

MAHMUTLAR ŞARKLISI GÖLETİNDE YETERLİ SU VAR

Yahşihan Mahmutlar Şarklısı Göletinde yeterli su mevcut olup, 2021 yılında sulama yapılabileceği öğrenilirken, Balışeyh Akçakavak Göletinde yaklaşık yüzde 40 doluluk oranı mevcut olduğundan dolayı 2021 yılı için sulama sezonunda su sıkıntıları yaşanabileceği belirtildi.

CERİTMUMİNLİ VE BÜYÜKCECELİ GÖLETLERİNDE SULAMA YAPILAMAYACAK

Sulama göletleri olan Keskin Ceritmüminli ve Hasandede Göletlerinin su seviyelerinin çok düşük olması nedeniyle ve su tutma sürecinde olan Keskin Büyükceceli Göletinde de yeterli su seviyesine ulaşılamadığından bu göletlerde 2021 yılında sulama yapılamayacağı ifade edildi.

Abone Ol :

Yorumlar