Covid-19 dedektifleri iş başında
Covid-19 dedektifleri iş başında

Covid-19 dedektifleri iş başında

​​​​​​​Koronavirüs (Covid-19) salgını kapsamında ‘Covid19 Dedektifleri İş Başında’ projesi Türkiye’de ilk defa Kırıkkale’de hayata geçirildi.

Covid-19 dedektifleri iş başında

Kırıkkale Valiliği, Koronavirüs (Covid-19) salgını kapsamında vatandaşların kurallara uyup uymdığını belirlemek için ‘Covid-19 Dedektifleri İş Başında’ projesini hayata geçirdi. Türkiye’de ilk olarak Kırıkkale’de gerçekleştirilecek olan projede, çocuklar ailelerinin koronavirüs kuralların uyup uymadığını hem kontrol edecek, hem de not vererek karne dolduracaklar. Türk Metal sendikası Mustafa Özbek İlkokulunda öğrencilerle bir araya gelen Kırıkkale Valisi Yunus Sezer öğrencilere, proje kapsamında neler yapacaklarını anlattı. Ailelerinin kurallara uyup uymadığını kontrol ederek en başarılı karneyi dolduran çocuklara ise Kırıkkale Valiliği tarafından hediyeler verilecek.

 

Öğrencilere proje kapsamında karneleri nasıl doldurmaları gerektiğini anlattıktan sonra proje hakkında açıklama yapan Vali Sezer, “Pozitif vakalarda incelediğimiz kadarıyla aile içi ziyaretler, komşu ilişkilerinden, site ve benzeri yerlerde ortak alan kullanımından kaynaklanan bir vaka artışı var. Bu vaka artışı ile ilgili olarak ta biz, bilinçlendirme çalışmalarımız, kamuoyu, sosyal medya ve basınımız ile duyurmaya çalışsak ta dikkat edelim diye her yöntemi deniyoruz. Bugünde bu konuda çocukları bilinçlendirerek aile üzerinde bir kontrol mekanizması kurabiliriz diye düşündük. Çünkü her aileye ulaşamıyoruz” diye konuştu.

 

Daha önceki yıllarda İçişleri Bakanlığının trafik konusunda çocukların trafik müfettişliği yaptığını ve başarılı sonuçların alındığını hatırlatan Vali Sezer, “Bizde pandemiyle ilgili olarak çocuklarımızı Kovid-19 dedektifleri yaparak aileleri üzerinde bilinçlendirme noktasında böyle bir proje başlattık. Çocuklarımız salgınla ilgili uyulması gereken tedbirler konusunda bilgilendiriliyor ve kendilerine bir karne veriliyor. Yine aileye yazmış olduğumuz bir mektup ve uyulması gereken tedbirleri içeren bir broşür var. Çocuklarımızdan ailesine not vermesini istiyoruz. Buradaki amaç not vermek değil, hem çocuklarımızı bilinçlendirmek hem de ailelerimizin bu noktada biraz daha dikkati çekmek ve bilinçlendirmeyi düşünüyoruz. İnşallah hayırlı olur. Karneler sonucunda da çocuklarımızı küçük hediyelerle ödüllendireceğiz” dedi.

Abone Ol :

Yorumlar