Elektrik akımına kapılan 4 koyun telef oldu
Elektrik akımına kapılan 4 koyun telef oldu

Elektrik akımına kapılan 4 koyun telef oldu

Kırıkkale'nin Bahşılı ilçesinde kaçak bulunan demir elektrik direğindeki akıma kapılan 2’si kuzu 4 küçükbaş hayvan telef oldu.

Olay, sabah saatlerinde Bahşılı ilçesi Doğanay Mahallesinde meydana geldi. Otlatılmak üzere evden çıkarılan Hasan Akgün’e ait 60 küçükbaş hayvandan 16 tanesi, elektrik kaçağı bulunan demir elektrik direğinin dibinde biriken yağmur suyunu içmek isterken elektrik akımına kapılarak yere düştü. Akıma kapılan 2’si kuzu 4 küçükbaş hayvan telef olurken, 12 tanesi ise damızlık vasfını kaybetti. 4 hayvanın telef olduğunu fark eden Akgün, sürüdeki diğer hayvanları elektrik direğinden uzaklaştırdı. Akgün’ün ihbarı üzerine olay yerine gelen elektrik dağıtım şirketi ekipleri elektriği kesti. Bahşılı Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri ise telef olan ve etkilenen 12 küçükbaş hayvanda inceleme yaptı.

Bölgede onarım çalışması başlatılırken telef olan koyunların sahibi Akgün, “Burada otlatmak için bu mevkiden geçiyoruz. Hiçbir zaman böyle bir olay olmuyordu. Bugün koyunların arkalarından giderken 15 tanesine yakın yere yattı. 4 tanesi de böyle oldu. Hayvanların çırpındığını gördüm, sırt üstü yattı 15 taneye yakın. Ondan sonra yönünü çevirdim bir kısmının. Diğerlerini de kıyıya çekmeye çalıştım direkten uzak olanları. Direğe yakın olanlara da elimi değemedim. 4 tanesi şuan öldü” dedi.

Olay yerinde inceleme yapan Bahşılı Tarım ve Orman İlçe Müdürü Recep Bulut ise, “İlimizde gece saat 01.00 ile 06.00 saatleri arasında yağış meydana geldi. Bu yağışta da şimşek ve yıldırım olayları gerçekleşti. Şimşek olaylarında bir direğimize isabet eden şimşek maalesef orada bir akım oluşturmuş. Sabahta koyunları otlatmaya gelen Hasan Akgün’e ait koyunlar maalesef o akıma kapılarak 4 tanesi telef olmuş, 12 tanesi de damızlıktan çıkma vasfını kazanmıştır. Elimizden geldiğince ilçe tarım olarak yardımda bulunacağız. Gerekli yerlere başvurularımızı yaparak yetiştiricimizin zarar görmemesini sağlayacağız” dedi.

Abone Ol :

Yorumlar