ELEKTRONİK BİLEKLİK UYGULAMASI BAŞLADI
ELEKTRONİK BİLEKLİK UYGULAMASI BAŞLADI

ELEKTRONİK BİLEKLİK UYGULAMASI BAŞLADI

​​​​​​​Koronavirüslü kişilerin evde izolasyonlarını takibini kolaylaştırmak için başlatılan ‘Elektronik Bileklik’ uygulaması pilot il Kırıkkale’de kullanıma başlandı. Kuralları ihlal eden kişilere ise 3 bin 150 TL para cezası kesilecek.

ELEKTRONİK BİLEKLİK UYGULAMASI BAŞLADI

3 BİN 150TL PARA CEZASI UYGULANACAK

Sağlık Bakanlığı koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında, koronavirüslü kişilerin evde izolasyonlarını takibini kolaylaştırmak için başlatılan ‘Elektronik Bileklik’ uygulaması, Kırıkkale Valisi Yunus Sezer başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu Meclisi tarafından alınan karar açıkladı. Ayrıca kararda, Yapılan denetimlerde bilekliğini çıkarmış olan vatandaşlara izolasyon kurallarını ihlal ettikleri için İl Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince 3 bin 150 TL para cezası uygulanacak.

 

HALK SAĞLIĞINI RİSKE ATIYORLAR

Kırıkkale Valisi Yunus Sezer başkanlığında gerçekleştirilen İl Hıfzıssıhha Kurulu Meclisi tarafından alınan kararlarda, İçişleri Bakanlığı’nın 30.07.2020 tarih ve 12682 sayılı Genelgelerinin 2’nci maddesine istinaden ‘İzolasyona tabi tutulan kişi bilgilerinin İl Sağlık Müdürlüklerinden temin edilerek özellikle ilk yedi günlük süre içerisinde izolasyon şartlarına uyulup uyulmadığının Vali/Kaymakam ve kolluk birimlerince birebir takip edilmesi ve sıklıkla denetlenmesi’, evde izolasyona tabi tutulan Covid-19 tanılı ya da temaslısı bazlı vatandaşların, acil işlerini gerekçe göstermek suretiyle evde izolasyon yükümlülüklerinin ihlal ettikleri, sosyal hayata katılmak suretiyle halk sağlığını ciddi anlamda riske attıkları tespit edildikleri bildirildi.

 

ALINAN KARARLAR

Alınan kararlar kapsamında, birimler arasında koordinasyon tesis edilerek, Covid-19 tanılı ya da temaslısı olması nedeniyle evde izolasyona alınan kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymalarının, Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nca Kırıkkale’de ‘Pilot İl Uygulaması’ çerçevesinde, elektronik imkanlarda dahil olmak üzere her türlü tedbir alınarak muhakkak sağlanması, tedavi ve takip süreci evlerinde devam eden Covid-19 pozitif hastaların ve temaslıların İl Sağlık Müdürlüğü filyasyon ekipleri ya da Kırıkkale Valiliği denetim ekipleri tarafından elektronik bileklik takılmasına, Covid-19 pozitif vatandaşların ve temaslılarının izolasyon süreci bitene kadar bu hasta bilekliklerini çıkarmamaları, yapılan denetimlerde bilekliğini çıkarmış olan vatandaşlara izolasyon kurallarını ihlal ettikleri için İl Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince 3 bin 150 TL para cezasının Mülki Amir onayıyla uygulanması, bilekliği yanlışlıkla kopan ya da yırtılan vatandaşların cezai müeyyide ile karşılaşmamak adına durumu derhal filyasyon ya da denetim ekiplerine bildirmesine, takılan elektronik bilekliğin çalışmaz hale getirilmesi durumunda TCK’nın 152. Maddesi gereğince kamu malına zarardan işlem yapılacağının bildirilmesi ve kişilere bilgilendirme yapılmasına ve yapılan her türlü bilgilendirmeye karşın evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal ettiği tespit edilenler hakkında; Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi uyarınca idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

 

Abone Ol :

Yorumlar