Evde Okul eTwinning projesi
Evde Okul eTwinning projesi

Evde Okul eTwinning projesi

Kırıkkale Alişen İğde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Merve Çidem tarafından yürütülen Evde Okul eTwinning projesi, uzaktan eğitimin kalitesinin artırılmasını hedefliyor.

Evde Okul eTwinning projesi

2 ÜLKE, 8 TÜRK 1 ÇEK ORTAK

Projedeki okullar/ortaklar: Fügen Süzen (kurucu) – Antalya/Antalya Anadolu Lisesi, Volkan Bakar (kurucu) – Antalya/Alanya Nezihe Soydan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Hanife Türkyaşar – Muğla/Bodrum/Ayşe Gülsevim - Ali Rüştü Kaynak Anadolu Lisesi, Ferda Taşdan – Ankara/Bahçelievler Deneme Anadolu Lisesi, Merve Çidem – Kırıkkale/Alişen İğde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Hacer Karaman/Cemil Tunç/Ayça Öğüt – Van/Erciş/Mehmet Murat İşler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Stanislav Jakoubek – Çek Cumhuriyeti/Střední škola AGC a.s. Olmak üzere biri Çek Cumhuriyetinden olmak üzere toplam 9 ortak birlikte çalışmalarını yürütmektedir.

SOSYALLEŞME İMKANI

Proje küresel salgının sürdüğü 2021 yılının Ocak ayında çalışmalarına başladı. Ocak ayından itibaren öğrenciler öncelikle salgın günlerinde evde bir günlerini yaptıkları videolarla gösterdiler. Salgın sürecinde sosyal hayattan uzak kalan gençler proje çatısında bir araya geldiler ve yaptıkları etkinliklerle hem kendilerini geliştirdiler hem de yeni arkadaşlıklar kurdular.

UZAKTAN EĞİTİMİN ŞİFRESİ

Proje kapsamında, mart ayından itibaren öğrenciler "uzaktan eğitimin daha verimli olması için neler yapılabilir?" sorusu üzerinde durarak bu konuda fikirler ürettiler. Bu fikir alışverişinin ardından öğrenciler karma bir şekilde gruplara ayrılarak farklı branş öğretmenleri eşliğinde 7 ayrı dersin işlenişini planlayıp sundular. Öğretmenlerin rehber, öğrencilerin ise başrol olduğu bu sunumlarda gençler öğretmenlere önemli dersler verdiler.

UZAKTAN EĞİTİM REHBERİ HAZIRLADILAR

Ders sunumları bittikten sonra tüm bu derslerden edinilen çıkarımlarla dijital ortamda bir “Uzaktan Eğitim Rehberi” çıkarıldı. Hem öğrenci hem öğretmen görüşlerine yer verilen bu rehberin hedef kitlesinin öğretmenler olduğu belirtildi.

GENÇLERİN RUH SAĞLIĞI İHMAL EDİLMEDİ

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan öğretmenler; salgın döneminde öğrencilerin yorulduğunu ve yıprandığını gördüklerini ve bununla ilgili de çalışmalarda bulunduklarını belirttiler. Bu doğrultuda Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim görevlisi, Psikiyatri Uzmanı olan Uzman Dr. Ali Erdoğan tarafından "Pandemide Gençlerin Ruh Sağlığı" konulu bir söyleşi gerçekleştirildi. Proje öğrencilerine ve ortak okullardaki tüm öğrencilere duyurulan bu söyleşide salgının etkilerden nasıl korunulabileceği üzerinde duruldu. Birtakım önlemler alınmazsa gençlerin yaşam kalitelerinin ciddi oranda düşeceğinden ancak bazı küçük önlemlerin herkesi küresel salgının olumsuz etkilerinden koruyabileceği konuşuldu.

Abone Ol :

Yorumlar