İstiklal mücadelesini anlatan marş
İstiklal mücadelesini anlatan marş

İstiklal mücadelesini anlatan marş

Kırıkkale'de, 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü dolayısıyla program düzenlendi.

İstiklal mücadelesini anlatan marş

Kırıkkale Valiliği konferans salonunda düzenlenen 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Etkinlikte öğrenciler ile farklı meslek grupları tarafından Kırıkkale’nin tarihi yerlerinde çekilen İstiklal Marşı’nın 10 kıtasının seslendirildiği video katılımcılara izletildi. Konuşmaların ardından Mehmet Akif Ersoy araştırma ve uygulama merkezi müdür yardımcısı Doç.Dr.Canan Olpak Koç, İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy Ruhu konulu konferans verdi.

Vali Yunus Sezer, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Bir istiklal şairiyle, bir istiklal marşının bu kadar örtüştüğü bir başka memleket daha yoktur. Mehmet Akif Ersoy kadar duygularını saf yaşayan, temiz yaşayan, mert, sözünün eri, neyse o olan, nasıl görünüyorsa öyle yaşayan, doğru bildiğini hiç kimseden sakınmayan ve imanını amaçsız bir şekilde, en samimi şekilde yaşayan insan çok az rastlanır. Neden istiklal marşını Mehmet Akif Ersoy yazmıştır diye düşündüğümüzde İstiklal Marşı bütün milletin samimi duygularını yansıtan, bu aziz milletin istiklal mücadelesinde vermiş olduğu samimi mücadeleyi yansıtan marştır. Bu marşı da Allah, Mehmet Akif Ersoy kadar düzgün ve güzel bir insana nasip eder. Dolayısıyla biz hem Mehmet Ersoy’u hem de İstiklal Marşını, bu toprakların İslam coğrafyasının son kalesinde, bu Anadolu insanın saf, temiz ve pak duygularının süzülmüş hali olarak görüyoruz. Bunun için sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Gelecek nesillerimizi de Mehmet Akif Ersoy ruhuyla yetiştirmemiz lazım” dedi.

Konuşmaların ardından Doç. Dr. Canan Olpak Koç tarafından "İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy Ruhu" konulu konferans verildi. Halk Eğitim Müdürlüğü Usta Öğreticisi Kamile Coşkun tarafından altı ayda yapılan çini üzerine İstiklal Marşı’nın 10 kıtasının yazılı olduğu tablo Vali Sezer’e hediye edildi. Valisi Yunus Sezer, Garnizon Komutanı Albay Mehmet Ali Durmuş, Belediye Başkan Yardımcısı Vedat Genç, protokol üyeleri ve vatandaşların katıldığı program, ‘İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy’ şiir, öykü ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Abone Ol :

Yorumlar