MKE Anaokulundan ekolojik duyarlılık eğitimi
MKE Anaokulundan ekolojik duyarlılık eğitimi

MKE Anaokulundan ekolojik duyarlılık eğitimi

Eğitim alanında çeşitli çalışmalar gerçekleştiren MKE Anaokulu, öğrencilerine yönelik ‘Okulda ekolojik duyarlılık eğitimi’ gerçekleştirdi. Renkli görüntülerin yaşandığı etkinlikte öğrenciler hem eğlendi hem öğrendi.

MKE Anaokulundan ekolojik duyarlılık eğitimi

ÇEVRE EĞİTİMİ VERİLİYOR

MKE Anaokulu öğretmenleri Ayşe Baba ve Dilek Kapar tarafından ‘Okulda ekolojik duyarlılık eğitimi’ gerçekleştirildi. Öğretmenler yaptığı açıklamada, “Çocuklarımıza ekolojik dengede insan faktörünün önemini kavratmayı, Çocuklarda doğa sevgisi ve güzelliği görme yeteneğini geliştirmeyi. Okul öncesi dönemde doğa deneyimine dayalı çevre eğitimi anlayışı ve uygulamaları ile doğanın çocuklar için canlı bir model olduğu ve doğadaki olayların, doğal unsurlarla doğrudan etkileşime girerek çevre eğitimini kalıcı şekilde kazandırmayı hedeflemekteyiz.”

OLUMLU YÖNDE DEĞİŞTİRMEYİ HEDEFLEMEKTEYİZ

“Ekolojik öğrenme” ya da “yeşil sınıf” uygulamaları ile ekolojik süreçleri doğrudan keşfetmeleri ve kavramalarını sağlamayı, doğayla ilgili bilgi ve değerlerini artırmayı, okul öncesi dönemde çevreye yönelik bilgi, dünya görüşü, tutum ve davranışlarının olumlu yönde değiştirmeyi hedeflemekteyiz.  Çocukların doğadaki tüm canlı ve cansız varlıklar arasındaki duygusal bağlarını güçlendirmeyi. Okul öncesi dönemde doğaya ve çevreye karşı sorumluluk duygularını güçlendirmeyi, “geri dönüşüm ve sıfır atık” anlayışını kazandırmayı. Tüm dünyanın ve çocukların geleceğinin korunması adına sürdürülebilir bir ekolojik duyarlılık anlayışının geliştirilmesini hedeflemekteyiz.” 

ETKİNLİKLER ÇOCUKLARI BEKLİYOR

“Bunun için okul-öğretmen-öğrenci ve veli iş birliği ile pek çok etkinlik yapıldığını dile getirdiler. Örneğin: geri dönüşüm kutularının tanıtımı, doğa gezileri, kuş yemlikleri ve yuvaları naylon torba kullanımına azaltmak için bez torba yapımı enerji tasarrufu gibi pek çok etkinliğin yapıl. Projenin Nisan ayında biteceği ve daha pek çok etkinliğin çocukları bekliyor” denildi.

Abone Ol :

Yorumlar