MKE’yi daha güzel günler bekliyor
MKE’yi daha güzel günler bekliyor

MKE’yi daha güzel günler bekliyor

​​​​​​​Son günlerde yaşanan kuraklık ve kamuoyunda sıkça gündeme gelen MKE’nin statüsünün değişeceği ile ilgili olarak AK Parti Kırıkkale İl Başkanı Mustafa Kaplan ve Milletvekili Ramazan Can basın açıklaması yaptı. Kaplan, Tarım arazilerinde yaptıkları incelemeler neticesinde elde edilen verileri Bakanlıkla paylaştıklarını ve kuraklıktan etkilenen çiftçilerin dekar başına 150 Tl destek alacağını ifade ederken, Can, MKE’de herhangi bir özelleştirme yapılmayacağını ancak MKE’nin kendi içerisinde özerk bir yapıya kavuşacağının altını çizdi.  

MKE’yi daha güzel günler bekliyor

DEKAR BAŞINA 150 LİRA DESTEK

AK Parti Kırıkkale İl Başkanı Mustafa Kaplan ve Milletvekili Ramazan Can İl Başkanlığı binasında basın toplantısı düzenledi. İl Genel Meclis Başkanı Murat Çaykara, Merkez İlçe Başkanı Emrah Doğan’ın da yer aldığı basın toplantısında İl Başkanı Mustafa Kaplan kuraklıktan etkilenen çiftçilere yapılacak desteklemelerle ilgili açıklamalarda bulunurken, Milletvekili Ramazan Can, son günlerde kamuoyunda sıkça gündeme gelen MKE’nin statüsünün değişeceği ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Milletvekili, Ziraat Odası Başkanları ve Tarım İl Müdürü ile tarım arazilerinde yaptıkları incelemeler neticesinde yapılan tespitleri bakanlıkla paylaştıklarını ifade eden İl Başkanı Mustafa Kaplan, yapılan girişimler neticesinde Kırıkkale’de kuraklıktan etkilenen çiftçilerin dekar başına 150 lira destek alacaklarını ifade etti.

UYUMUN MEYVESİNİ KIRIKKALE ALIYOR

Ziraat Bankasına ve Tarım Kredi  Kooperatiflerine olan borçların bir yıl erteleneceğini dile getiren Kaplan “Çiftçilerimize verilen kuraklık desteğinden ötürü başta Cumhurbaşkanımıza, Tarım Bakanımıza ve Milletvekilimize teşekkür ediyoruz. Pandemi sürecinden etkilenen esnaflarımıza yönelik verilen desteklemelerde tespit ettiğimiz bazı eksiklikler vardı. Bu eksiklikleri Ticaret Bakanımıza ziyarete gittiğimizde ilettik ve destek kapsamı dışında kalan bazı sektörleri destekleme listesine aldırdık. Milletvekilimizle, Belediye Başkanımızla, İl Genel Meclis Başkanımız ve teşkilatımızın bütün kademeleriyle uyum içerisinde şehrimiz için çalışmaya devam ediyoruz. Yakaladığımız bu uyum sayesinde şehrimiz için önemli girişimlerde bulunuyoruz” dedi.

DÜNYA İLE REKABET

Son günlerde kamuoyunda MKE konusunda bilgi kirliliğinin yaşandığını ifade eden Milletvekili Ramazan Can, MKE’nin Kırıkkale’yi kuran bir tesis olduğunu, MKE’nin yerli ve milli sanayinin sembolü olduğunu söyledi. İnsanların doğup büyüyüp yaşlandığı gibi kurumlarında güncelliğini kaybettiğini dile getiren Can MKE’nin 1930’lu yılların kanunu ile yönetildiğine dikkat çekti. MKE ile ilgili özel bir kanunun 80’li yıllardan bu yana konuşulduğunu ifade eden Can “ MKE’nin kendi iç dinamikleriyle, kendi sıkıntılarını görerek kendi hafızasıyla büyümek için bir takım çalışmalar kurum içinde yapıyordu.  MKE şu anda Kamu İktisadi Teşebbüsü. Yani KİT. Özelleşmemiş ama özelleşme aşamasında olan. MKE bir personeli eğitim için yurt dışına gönderecek olsa ödeneği yok. MKE’nin mevcut yapısıyla dünya silah devleri ile rekabet etme şansı yok”dedi.

YASAL DÜZENLEME

MKE’nin özelleşmesinin söz konusu olmadığına dikkat çeken Can “MKE devletin. Milletin. Biz dedik ki MKE’nin özelleşmesinin önüne set çekelim. MKE’den özelleştirme baskısını kaldıralım. MKE devletin olsun ama klasik personeli klasik yatırım mevzuatından da muaf olsun. Hem devlet garantisinde olacak hem de özel bir şirket gibi rahat hareket edebilecek. İstediği teknolojiyi alıp istediği mühendisi çalıştırabilecek. Savunma sanayi üzerine kolayca proje üretebilecek. Bunları yaparken bürokrasi, bütçe, maliye engeline takılmadan özel bir şirket gibi rahatça yapabilecek. Şu anda MKE üzerinde yapılamaya çalışılan statü değişikliğinin temeli budur. Devletin olacak ama özel teşebbüs gibi hareket edebilecek. Devletin hazinenin sahip olduğu bir anonim şirketi ol. Herhangi hak kayıpları olmayacak. MKE’nin silah sektöründe rahat hareket edebilecek imkanları bol bir yasal mevzuata ihtiyacı var. MKE’de istihdamın artması, yatırımların artması için bu yasal düzenlemenin yapılması gerek. Bu klasik yasal mevzuatında bunu sürdürmek mümkün değil. Bu mevzuatın düzenlenmesi gerekmektedir. Yeniden bir yasal düzenleme yapmak gerekiyor. Biz şu anda bunu yapmaya çalışıyoruz. MKE işçisinin statüsü değişmeyecek. Onları daha güzel günler bekliyor. Kırıkkale’yi daha güzel günler bekliyor” dedi.

Abone Ol :

Yorumlar