Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük nasıl geçer?
Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük nasıl geçer?

Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük nasıl geçer?

Özellikle Koronavirüs (Covid-19) ve kış aylarında havada bulunan virüsler ve bakterilerin oluşturduğu hastalıkların belirtilerinin başında öksürük gelir. Çoğu hastalık dolayısıyla ortaya çıkması mümkün olduğu için öksürük nasıl geçer, öksürüğü ne keser sorularını siz okurlarımız için araştırdık.

Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük nasıl geçer?

ÖKSÜRÜK NEDİR?

Öksürük, ciğerden gelen hava ile boğaza takılan yabancı maddelerin dışarı atılmasını sağlayan vücudun bir savunma sistemidir. Üst solunum yolları hastalıklarına bağlı olarak daha da çok ortaya çıkar. Peki, Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürüğüne iyi gelen şeyler, bitkiler, doğal yöntemler ve çaylar nelerdir? İşte öksürük için evde uygulanabilecek doğal, bitkisel ve kolay çözüm önerileri

Vücudun savunma sisteminde yaşanan problemlere bağlı olarak ortaya çıkan belirtilerden bir tanesi öksürüktür. En ufak boğaz enfeksiyonunda ya da gıcıklanma durumunda öksürük ortaya çıkabilir. Dolayısıyla öksürüğe ne iyi gelir, nasıl geçer sorusu, hemen her yaştan insan tarafından sıklıkla araştırılan bir konudur. Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde öksürük farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Oluşum nedenlerine göre de tedavi uygulanmaktadır. Doktor tarafından öksürüğün kaynağına yönelik geliştirilen tedavi programının yanı sıra evde doğal ve bitkisel yollardan da öksürüğün geçirilmesi mümkündür. Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde öksürük neden olur, nasıl geçer? Yanıtları siz okurlarımız için araştırdık.

ÖKSÜRÜĞE NE İYİ GELİR?

Öksürük için bilinmesi gereken en önemli konulardan biri öksürüğün bir savunma sistemi olduğu, öksürüğü geçirmek yerine öksürüğe etken olan nedenlerin tespit edilip tedavi edilmesidir. Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde öksürük tedavisi yaş gruplarına göre farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Sizle için öksürüğe iyi gelen şeyler ve nasıl geçireceğinize dair bilgiler hazırladık. Evde bu yöntemleri uygulayarak öksürük şikâyetini azaltabilir ya da tamamen kurtulabilirsiniz. İşte öksürüğe iyi gelen şeyler:

Ayva çayı

Ekinezya Çayı

Yaseminli portakal çayı

Kuşburnu çayı

Sütlü bal

Ihlamur, Zencefil, Adaçayı

Pekmez

Pastil

Günde en az 2 litre su

Zerdeçal ve zencefil

ÖKSÜRÜĞÜ NE GEÇİRİR?

Yukarıda listelediğimiz doğal ve bitkisel yöntemleri denemenin yanında bu yöntemleri de uygulayarak öksürüğü geçirebilirsiniz.

Bulunulan ortamın havalandırılması

Oda nemlendiricilerin kullanılması

Soğuk ortamlardan kaçınmak

Sigara ve diğer tütün ürünlerinden uzak durmak

Burnu temizlemek

Buhar cihazı ile buhar solumak

Yastığımızın dik ve hafif yüksek olmasını sağlamak

Parfüm gibi kokulardan belirli süre uzak durmak

ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER?

Bu sorunun yanıtını kuru (balgamsız) ve balgamlı öksürük türlerine göre açıklayacağız.

KURU ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER?

Öksürükte balgam bulunmayıp, gıcıklanma hissi ile bir öksürük oluşuyorsa bunun adı kuru öksürüktür. Kuru öksürüğün oluşum sebepleri altında birçok hastalıklar yatar. Bunlar nezle, farenjit, grip, reflü, astım vb. hastalıklar olabilir. Kuru öksürük geçmezse boğazda tahriş, yanma hissi çoğalır. Kuru öksürüğe ne iyi gelir? Sorusunun yanıtını uzman doktorlar bronş genişletici tedavisi olarak önermektedir. Kuru öksürük için evde uygulayabileceğiniz yöntemler de vardır. Boğazı nemlendirmek ve yumuşatmak için bitki çaylarını deneyebilirsiniz. Ihlamur, Ekinezya, Papatya, Adaçayı, Yasemin çayı içmek iyi gelecektir. Onun yanında ılık su ile bal karışımı ya da süt ile bal karışımı içmek kuru öksürüğe iyi gelen yöntemlerdendir. Kuru öksürük tedavisinde bulunduğunuz odanın kuru ve havasız olması öksürüğü tetikleyeceği için oda nemlendirici kullanılabilir. Oda nemlendirici yoksa odanızı sıklıkla havalandırmanız gerekir.

BALGAMLI ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER?

Öksürük ile beraber gelen sıvı koyu kıvamlı akıntılara balgamlı öksürük denir. Öksürdüğümüzde çıkan balgam sanki göğüs kafeslerimizden geliyormuş gibi his verir. Bu durum en çok kış ayları ile beraber soğuk algınlığı hastalıklarında ortaya çıkar. Bronşit, zatürre, akciğer hastalıkları, astım bu tarz hastalıklara örnek olarak verilebilir. Öksürük şurubu kullanmak balgamlı öksürük halinde durumun daha da kötüye gitmesine neden olabilir. Bunun yerine öksürüğe doğal çözüm yöntemlerini deneyebilirsiniz…

Balgamlı öksürük şikâyetlerinde su tüketimi oldukça önemlidir. Su tüketimi ile beraber kuruluk ve akıntının tahriş edici özelliğini körelir.

Pastil kullanımı boğazı yumuşatarak balgamın tıkadığı solunum yollarının açılmasını sağlar.

Sıcak bir duş alırsak burun ve boğazı tıkayan balgamların yumuşayarak akmasını sağlayabiliriz.

Oda spreyleri, deodorant, parfüm gibi kokular mukus üretimi sağlayacağı için uzak durulması gerekir.

Ilık bitki çayları rahat nefes alımını sağlar.

ÇOCUKLARDA ÖKSÜRÜĞE NE İYİ GELİR?

Çocuklarda öksürük olayı çok sık görüldüğü bilinmektedir. Çocuklar çok hareketli olduğu için terlemelerle beraber öksürük kendini gösterir. Aslında bu öksürükler solunum yolu enfeksiyonların habercisi olabilir. Çocuklarda öksürüğe iyi gelen şeyler ve nelere dikkat etmemiz gerekir bunlara değinelim:

Öksürük 2 veya 3 haftadır geçmediyse

Öksürükle beraber morarmalar gözlemleniyorsa

Gece uykularında öksürük rahat bırakmıyorsa

Öksürükten kan geldiyse mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

Çocuklara evde uygulayabileceğiniz en güzel yöntem; bir bardak sütü ısıtın. İki yemek kaşığı balı sütün içine ekleyerek karıştırın. Karışımın içine biraz da karabiber ekleyin. Daha sonra çocuğunuza bu karışımı içirin. Bunun dışında günlük su tüketim sayısını arttırarak özellikle balgamlı öksürük sorunlarını azaltabilirsiniz. Bazı bitkisel çaylar bir çay bardağı olacak kadar hazırlanarak çocuklara verilebilir. Bunlar ıhlamur, adaçayı, yasemin olabilir.

Abone Ol :

YorumlarSIRADAKİ HABERLER