Sağanak yağış sele neden oldu
Sağanak yağış sele neden oldu

Sağanak yağış sele neden oldu

Kırıkkale’de etkili olan sağanak yağış nedeniyle taşan dereler, Delice ilçesi Çerikli Beldesinde ve Ahılı köyünde sel baskınlarına neden oldu.

Kırıkkale’de öğle saatlerinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle Delice İlçesi Çerikli Beldesinde Çıtırık Dersi taştı. Derenin taşması sonucu beldede bulunan evlere ve dükkanları su bastı. Can kaybının yaşanmadığı selde Gökçebel Mahallesinde 40 kümes hayvanı telef oldu. Sel suları ile dolan iş yerlerindeki suları iş yeri sahipleri küreklerle boşaltmaya çalıştı. İl Özel İdaresi, DSİ, Karayolları ve Çerikli Belediyesi ekiplerinin hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Çalışmaların devam ettiğini söyleyen Çerikli Belediye Başkanı Nuh Şahin, “Biranda şiddetli yağmur yağdı. 10-15 dakika yağmur şiddetli yağdıktan sonra bizim buraya gelen Congar tarafından gelen deremiz, Arbişli tarafından gelen dereler var. Bunların birleştiği yerde birkaç gündür yağmur yağdığından dolayı toprak suya doyduğu için bütün su derelere doldu. Benim bildiği, ya da büyüklerimizin bildiği böyle bir yağış, böyle bir afet, böyle bir taşkın olmadı. Bugün tüm dereler aynı anda taştı. Bu bir doğal afet bölgemizdeki dere kenarlarında, dereye yakın olan yerlerde hatta derelerin çok uzağında olay yerlerde taşkından dolayı evler hasar gördü, iş yerlerine su doldu. İş yerlerinde hasarlar var, çok şükür can kaybımız yok.  Birkaç yerde ufak tefek hayvan telefleri var. Anında olay başlar başlamaz biz buradaydık. Valimiz, Kaymakamımız, AFAD, İl Özel İdaresi, bütün kurumlar hepsi bütün ekipmanlarıyla, personelleriyle anında olaya müdahale ettik. Şuanda yaraları sarmaya çalışıyoruz” dedi.

Sağanak yağıştan etkilenen merkeze bağlı Ahılı Köyünde köy içinden geçen Ahalı Deresinin taşması sonucu, yolda park hainde bulunan araçlar ve içerisindeki 10 şahıs tolun diğer tarafında mahsur kaldı. İhbar üzerine bölgeye ulaşan İl Özel İdare ekipleri yolda biriken suları tahliye ederek yolu ulaşıma açtı.

Sel nedeniyle Kırıkkale Valiliği yaptığı açıklamada, “Bugün öğle saatlerinde başlayan etkili sağanak yağış neticesinde Delice İlçesi Çerikli Beldesinin içinden geçen Çıtırık Deresinden sel gelmesi nedeniyle, beldedeki bazı evlere ve dükkânlara kısmen su girmiş olup, sel sonucunda yaralanma ve can kaybı bulunmamaktadır. Sel dolayısıyla Gökçebel Mahallesinde bir vatandaşımıza ait 40 kümes hayvanları telef olmuştur. İl Özel İdaresi, DSİ, Karayolları ve Belediye ekiplerinin müdahalesi sonucu sel suları büyük ölçüde çekilmiş olup hasar tespit çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca,  saat 17.15 sıralarında İl Merkez Ahıllı Mahallesi, Körkuyu mevkiinde bağ ve bahçelere ulaşım sağlayan yolun aşırı yağış ve yolun dere yatağından geçmesi sebebiyle gölet oluşmasına bağlı olarak kapandığı ve yol kenarında park halinde bulunan 5-6 araç içerisinde bulunan 10 şahsın mahsur kaldığı ihbarı alınması üzerine bölgeye ulaşan İl Özel İdare ekipleri yolda biriken suları tahliye ederek yolu ulaşıma açmıştır.       Su baskınından zarar gören hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” dedi.

Sağanak yağış sele neden oldu Sağanak yağış sele neden oldu Sağanak yağış sele neden oldu Sağanak yağış sele neden oldu Sağanak yağış sele neden oldu Sağanak yağış sele neden oldu Sağanak yağış sele neden oldu Sağanak yağış sele neden oldu

Abone Ol :

Yorumlar