‘TAMP masabaşı 2020 tatbikatı’ yapıldı

‘TAMP masabaşı 2020 tatbikatı’ yapıldı

​​​​​​​Kırıkkale’de ‘TAMP-Kırıkkale Yerel Düzey Masabaşı 2020 Tatbikatı’ yapıldı. 15 Ekim 2020 tarihinde merkez üstü Bahşılı ilçesi Yeşilköy Mahallesi olan ve 5.3 büyüklüğünde gerçekleştiği varsayılan bir deprem afeti baz alınarak icra edildi.

5,3 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM BAZ ALINDI

Kırıkkale’de Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) gereğince İl Afet ve Acil Durumlar Müdürlüğünce düzenlenen  ‘TAMP-Kırıkkale Yerel Düzey Masabaşı 2020 Tatbikatı’ Kırıkkale Valisi Yunus Sezer başkanlığında yapıldı. ‘TAMP-Kırıkkale Yerel Düzey Masabaşı Tatbikatı’ 15 Ekim 2020 tarihinde saat 10.00’da merkez üstü Bahşılı ilçesi Yeşilköy Mahallesi olan ve 5.3 büyüklüğünde gerçekleştiği varsayılan bir deprem afeti baz alınarak icra edildi.

 

Covid-19 pandemi süreci nedeniyle 2020 yılı yerel düzey masabaşı ve saha tatbikatının uzaktan erişim imkanları kullanılmak suretiyle sadece gerçekleştirilirken, tatbikatta, İl Afet Müdahale Planı ana çözüm ortağı tüm kurum ve kuruluşların aynı sistem üzerinden haberleşmesine ve süreçleri yönetmesine imkan sağlayan Afet Yönetimi ve Karar Destek Sistemi (AYDES) yazılımı kullanıldı.

 

Tatbikatın, afet ve acil durumlara müdahale süreçlerini, etkin ve etkili müdahale için gerekli olan çalışma grup teşkilini, ekipman ve insan kaynakları kapasitesini görmek için düzenlendiğini aktaran Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, “Tatbikatın amacı, il afet müdahale planı içerisinde yer alan, 26 yerel düzey çalışma grubu planlarından sorumlu ana ve destek çözüm ortaklarının görev ve sorumluluklarını, çalışma gruplarının diğer çalışma gruplarıyla olan ilişkilerini güçlendirmesini sağlamaktır. Düzenlenen bu tatbikatlarla ihtiyaç duyulabilecek kapasiteyi ve sistemin çalışmasında meydana gelebilecek eksiklikleri tespit etme imkânı bulabiliyoruz” dedi.

 

Vali Sezer, tatbikatın ardından aynı binada bulunan 112 Acil Çağrı Merkezinde de incelemelerde bulundu. Tatbikata Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’da katıldı.

Abone Ol :

Yorumlar