Yahşihan Belediyesi’nden larva ilaçlaması
Yahşihan Belediyesi’nden larva ilaçlaması

Yahşihan Belediyesi’nden larva ilaçlaması

Yahşihan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne bağlı İlaçlama ekipleri, haşere ile mücadelenin temelini oluşturan larva ilaçlaması kapsamında ilçedeki kanallar, foseptik çukurları ve gübrelik alanlarda sisleme yöntemi ile çalışmalarına başladı.

Yahşihan Belediyesi’nden larva ilaçlaması

İLAÇLAMA ÇALIŞMALARI GERÇEKLEŞİYOR

Yeni tip Koronavirüs (COVİD-19) salgını nedeniyle ilçe genelinde dezenfekte çalışmalarını sürdüren Yahşihan Belediyesi, haşereyle mücadelede önemli bir yer tutan larva mücadelesi çalışmalarına da devam ediyor. Yaz dönemi sivrisinek, karasinek ve zararlı haşerelerle mücadelede larva dönemi olması nedeniyle Yahşihan ilçesi genelinde ilaçlama çalışmaları başlatıldı. Yahşihan Belediyesi tarafından Sivrisinek ve karasineğin üreme odakları olan durgun sular, su birikintileri, sazlık ve yeşil alanlar, dereler, kanallar, foseptik çukurları, üstü açık ve kapalı kanallarda, belediye ekipleri tarafından ilaçlama çalışmaları gerçekleştiriliyor.

NİSAN AYINA KADAR DEVAM EDECEK

Yaz aylarında vatandaşların sıkıntı unsuru olan ve sağlık açısından risk taşıyan sinek ve haşerelerin çoğalmaması amacıyla larva ilaçlamanın gerçekleştirildiğini belirten Yahşihan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Kubilay Kayır yapmış olduğu açıklamasında, “Haşereye yumurtlama döneminde müdahale edebilmek için öncelikli olarak larva mücadelesi yapıyoruz. Çünkü bu mücadele, haşereyle etkin mücadelenin temelini teşkil etmektedir. Bu maksatla haşerelerin üreme alanları olan su kanalları, havuzlar, su birikintileri,  organik atıkların bulunduğu yerler, çöp konteynerleri, gübrelikler, pazar yerleri vb. alanlar ekiplerimizce ilaçlanmaktadır. Bu çalışma gayet çevreci bir çalışma olup haşerelerin uçkun dönemine geçmeden ve halkımıza rahatsızlık vermeden kaynağında üremesini engellemeye yöneliktir. Haşere ile mücadelenin temelini oluşturan larva ilaçlaması kapsamında ilçemizdeki kanallar, fosseptik çukurları ve gübrelik alanlarda sisleme yöntemi ile çalışmalarına başlamıştır. Nisan ayı ortalarına kadar larva ile mücadelemiz devam edecektir” dedi.

Abone Ol :

Yorumlar