• Dolar
  27.270
 • Euro
  28.952
 • Ç.Altın
  2.799
 • Altın
  1.675
KIRIKKALE
31°
00:13

İkindi'ye Kalan Süre

‘Hezarfen Orta Anadolu Projesi’ ile KOBİ’lere danışmanlık hizmeti verilecek

Kırıkkale'de, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde, Türk Patent ve Marka Kurumu, AHİKA, Kırıkkale Üniversitesi (KKÜ) arasında ‘Hezarfen Orta Anadolu Projesi’ protokolü imzalandı. Proje kapsamında 5 ilde 42 firmaya bilinçlendirme, bilgilendirme, eği


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde, Türk Patent ve Marka Kurumu, Ahiler Kalkınma Ajansı(AHİKA), Kırıkkale Üniversitesi (KKÜ) iş birliği ile ‘Hezarfen Orta Anadolu Projesi’ açılış töreni Kırıkkale Üniversitesi Mavi Salonunda düzenlenen programla başladı. Programa Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, Türk Patent Kurumu Başkan Vekili Cemil Başpınar, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, AHİKA Genel Sekreteri Bekir Varol ile protokol üyeleri, öğrencilerle birlikte Aksaray, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir ve Nevşehir illerinden firma yetkilileri katıldı. Proje kapsamında 5 ilde bulunan 42 firmaya bilinçlendirme, bilgilendirme, eğitim ve danışmanlık hizmeti verilecek.

Programda konuşan Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, “İnsanlık tarihi boyunca bilgiye hükmetmek her zaman kuvvetli bir sembol haline gelmiştir. Aklı başında olan cihangir hükümdarlar, büyük devlet adamaları bilgiyi hep yanında bulundurmayı arzu etmiştir. Son üç yüz yıldan beride dünya üzerinde güç odağı Avrupa’ya kaydığı için orada kaleme alan yazarlar belki maksatlı olarak belki medeniyetin kaynağının antik yunan olayıymış gibi yazıyorlar. İnsanların beyinlerine empoze etmeye çalışıyorlar ama medeniyet bir insanlığın ortak mirasıdır, hazinesidir. Her millet ve medeniyet buna katkıda bulunmuştur. Günümüz dünyasında bir yandan yeni ürünler ortaya çıkartırken, bunları da korumak çok önemlidir. Türk Patent Marka Kurumu öncelikle bu işe yarıyor” dedi.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkan Vekili Cemil Başpınar, “Sınai Mülkiyet Hakları küresel rekabetin en önemli araçlarından biridir, aynı zamanda ARGE ve yenilik faaliyetlerinin en somut çıktılarından birisidir. Türkiye bu alanda kapasitesini yıldan yıla arttırıyor. En son yayınlanan fikri mülkiyet göstergeleri raporlarına göre Türkiye dünyada patent başvurularında 14’üncü, marka başvurularından 20’inci ve tasarım başvurularından 4’üncü sırada bulunuyor. Ülkemiz adına da bu sevindiricidir. Biz kurum olarak gerçekten çok yoğun tescil faaliyetleri geçekleştiriyoruz. 2021 yılını örnek verecek olursam, başvuru ve başvuru sonrası işlemler olarak 750 bini üzerinde resmi talebin elektronik ortamda alarak işlemlerini yürütüyoruz. Kurumumuz Sınai Mülkiyet Haklarıyla ilgili farkındalık, eğitim, bilgilendirme ve danışmanlık faaliyetlerini yürütüyor. Hezarfen Teknoloji ve Tasarım Geliştirme Projesi de bu danışmanlık faaliyetleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz bir proje. İnşallah bu projenin sonunda buradan yararlanacak birçok kobimiz yeni Sınayi Mülkiyet Başvuruları patent, faydalı model, marka ve tasarım başvurularını yapabilecekler” ifadelerini kullandı.

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan ise konuşmasında, “Teknolojik ürünleri ürettiğinizde ve ülke olarak ihracat ettiğinizde milli gelir yavaş yavaş artıyor. Makine ve imalat sektörü bu ülkenin en önemli ihracat kalemlerinden birisi. Bunun içinde motor görevi gören KOBİ’ler ön plana çıkıyor. KOBİ'lerin yetkinliğinin kazandırılması çok önemli. Şehrimiz ve üniversite olarak bu sayının artırılması için ne tür katkı yapmamız gerekiyorsa o katkıyı vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

AHİKA Genel Sekreteri Bekir Varol, “Yaklaşık iki buçuk yıldır tüm dünya covid-19 salgını ile mücadele ediyor. Yine yaklaşık bir aydır Ukrayna-Rusya savaşına şahitlik ediyoruz. Her iki hususta bize şunu gösterdi, küresel tedarik zincirinin ne kadar kırılgan olabileceğini ve tedarik zincirinin kırıldığında imalatın ve üretimin bir anda nasıl durduğunu da bize göstermiş oldu. Bunun için bizim ülke olarak her anlamda kendi kendimize yeten bir ülke olmamız gerekiyor. Bu kapsamda hepimize görevler düşüyor ama KOBİ’lerimize de ciddi görevler düşüyor. Kobilerimizin artık yenilikçi yaklaşımlar sergileyerek katma değerli ve verimli üretim yapmaları önemli. Kurumsallaşarak uluslararası anlamda rekabet düzeylerini arttırmaları gerekiyor” dedi.

PROTOKOL İMZALANDI

Konuşmaların ardından AHİKA Genel Sekreteri Varol, Türk Patent Kurumu Başkanvekili Başpınar ve Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Aslan arasında Hazerfen Orta Anadolu Projesi iş birliği protokolü imzalandı. Daha sonra ise Aksaray, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir ve Nevşehir illerinde son 5 yılda en çok patent, faydalı model, marka ve tasarım başvurusunda bulunan firmalara ödülleri verildi.

İlginizi Çekebilir

'Kırıkkale-2053 Arama Konferansı' hazırlık toplantısı yapıldı

İlginizi Çekebilir

Kız Basketbol İl Karması, Türkiye Çeyrek Finallerinde

İlginizi Çekebilir

K.Ü.’den sapık profesöre soruşturma

Haber Yorumları

Yorum Yaz

14094

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-