• Dolar
  20.886
 • Euro
  22.593
 • Ç.Altın
  2.225
 • Altın
  1.328
KIRIKKALE
26°
02:29

İkindi'ye Kalan Süre

Hüseyin Demirbilek 2. Karakucak Güreşleri Festivali düzenlendi

Kırıkkale'de Valilik, Kırıkkale Belediyesi ve Gazeteciler Platformu tarafından Yenilmez Pehlivan Ahılılı Hüseyin Demirbilek 2. Karakucak Güreşleri Festivali düzenlendi. Ahılılı güreşçi Abdulkadir Güney, Karakucak başaltı kategorisinde 2’nci oldu.


KIRIKKALELİ VATANDAŞLAR TARAFINDAN COŞKU İLE İZLENDİ

Kent merkezindeki Büyük Şehir Parkı'nda düzenlenen müsabakalara yaklaşık 15 ilden 230 sporcu katıldı. Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ile çok sayıda kişinin katıldığı festivalde renkli görüntüler yaşandı. Kura çekiminin ardından müsabakalara başlayan minikler, yıldızlar, büyükler ve başpehlivanlar kategorisindeki güreş müsabakalarda sporcular birbirleriyle kıyasıya mücadele etti. Minikler kategorisinde mücadele eden güreşçiler, izleyiciler tarafından büyük alkış aldı. Festivaldeki müsabakalara katılan sporcular, Kırıkkaleli vatandaşlar tarafından coşku ile izlendi.

GÜREŞ ADINA TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM

Festivaldeki görevlilerden Mehmet Bayram yaptığı açıklamada, "Ata sporumuz karakucak güreşleri, bugün Kırıkkale'de merhum pehlivanımız Ahılılı Hüseyin Demirbilek pehlivan anısına bu yıl ikincisi düzenlenen bir karakucak güreş şöleni. Ata sporumuz, güreşimiz bizlere ecdat yadigarı. Kırıkkale'ye de başta Sayın Valimiz olmak üzere belediye başkanımıza, gazeteciler platformuna, emeği geçen tüm paydaşlara ata sporumuz güreş adına teşekkür etmek istiyorum. Minik pehlivanlarla başladık. Akabinde yıldızlar, ondan sonra da büyükler ve başpehlivanlarımız olarak devam edeceğiz. Yaklaşık 15 ilden katılım var." dedi.

HOCALARIMIZ DA YARDIMCI OLDU

Sporculardan Mehmet Emin Bilge ise, "Müsabakalara Ankara Gölbaşı'ndan katılıyorum. Gelme amacım burada birinci olmak. 55 kiloda katılıyorum. Rakiplerime bol şans diliyorum. İyi hazırlandım. Antrenmanlarda günde 2 saat antrenman yaptım. Hocalarımız da yardımcı oldu. İyi hazırlandık ve emeğimizin karşılığını almak istiyoruz. Ata sporumuz güreş insana güç veriyor ve sağlığımızı da koruyor." ifadelerini kullandı. Müsabakalar düzlenen ödül töreninin ardından son buldu.

BİR SİLSİLENİN ORTASINA BİR HALKA DA BURADA BİZ EKLEDİK

Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu yaptığı açıklamada "İlimizde ikincisi düzenlenen 'Hüseyin Demirbilek Karakucak Güreş Festivali'ne katılan Valimiz Bülent Tekbıyıkoğlu, " Güreş denilince 'Türk'ün sporu' anlaşılır. Biz aslında burada sadece bir festival veya organizasyon yapmadık. Kökü 4 bin yıl öncesine dayanan ve geleceğe intikal edecek bir geleneğin, bir silsilenin ortasına bir halka da burada biz ekledik" dedi.

AHıLILI ABDULKADİR İKİNCİ OLDU

Karakucak başaltı kategorisinde Ahılılı güreşçi Abdulkadir Güney, finalde Tokat sporcusu Caner Demirtaş’a yenilerek ikinci olarak gümüş madalyanın sahibi oldu. Abdulkadir Güney, karşılaşmalarda gösterdiği performansla katılımcılardan tam not aldı.

Haber Yorumları

Yorum Yaz

20487

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-