• Dolar
  0.000
 • Euro
  0.000
 • Ç.Altın
  0.000
 • Altın
  0.000

°

Kırıkkale’de TURKOVAC Faz-3 çalışmaları başladı

Kırıkkale’de yerli Covid-19 aşısı TURKOVAC, Faz-3 çalışmaları kapsamında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gönüllülere hatırlatma dozu olarak uygulanmaya başlandı.


Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ile Kayseri Erciyes Üniversitesi iş birliğinde geliştirilen TURKOVAC aşısında, Faz-3 çalışması kapsamında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde TURKOVAC aşısı gönüllülere hatırlatma dozu olarak uygulanmaya başlandı. Bu kapsamda daha önce 2 doz Sinovac aşısı olmuş ve Covid-19'a yakalanmamış gönüllülere 3. doz hatırlatma uygulaması olarak TURKOVAC yapılıyor.

COVİD-19 GEÇİRMEMİŞ, 2 DOZ SİNOVAC AŞISI OLANLAR GÖNÜLLÜ OLABİLİYOR

TURKOVAC aşılanmasına başlandığını ve cuma gününden itibaren aktif şekilde gönüllüleri kabul ettiklerini söyleyen Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birgül Kaçmaz, “Bu TURKOVAC Faz-3 klinik çalışması. Hatırlama dozu olarak TURKOVAC aşısı kullanıyoruz. Gönüllülerin iki doz Sinovac aşısı yaptırması, Covid-19 geçirmemiş olması bizim öncelikle dikkat ettiğimiz kriterler arasında. İki doz Sinovac aşısını yaptırmış, aradan en az 3 ay geçmiş gönüllülerimiz TURKOVAC’ın Faz-3 çalışmasına gönüllü olabilir. Bu açık etiketli bir çalışma. Hastalar TURKOVAC ya da Sinovac aşısını tercih edecekler. Bu çalışmanın amaçlarından bir tanesi TURKOVAC aşımızın etkinliğini ve güvene bilirliğini test etmek” dedi.

TÜRKİYE’DE 7 BİN 400 GÖNÜLLÜ ARANIYOR

Türkiye’de pek çok ilde çalışmaların başladığını ifade eden Kaçmaz, “Biran önce gönüllü sayımıza ulaşıp çalışmanın sonuçlanmasını hedefliyoruz. Ülke genelinde 7 bin 400 gönüllü aranıyor. Bir an önce bu çalışmada sayıya ulaştığımızda bitirilecek ve çalışma sonuçları yayınlanacak. Aşımızın kullanım onayı alması için gönüllü sayımıza erkenden ulaşmayı istiyoruz ve ilimizde de bu kriterlere uyan varsa en kısa sürede merkezimize bekliyoruz. 18-54 yaş arası gönüllüleri kabul ediyoruz” diye konuştu.

Haber Yorumları

Yorum Yaz

58303

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

sanalbasin.com üyesidir

Anadolu Ajans üyesidir

İha üyesidir

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-