• Dolar
  22.325
 • Euro
  24.038
 • Ç.Altın
  2.281
 • Altın
  1.410
KIRIKKALE
28°
03:53

Öğleye kalan Süre

Kırıkkale Milletvekili Can: MKE; uçak, roket ve otomobil parçaları üretecek

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu AŞ'ye (MKE) yeni yapılan sıvı demir çelik, haddane ve 7 bin tonluk pres makinesi yatırımlarıyla birlikte artık burada uçak, roket ve otomobil parçalarının da üreteceğini söyled


AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, MKE AŞ Kırıkkale Çelik Fabrikası'nda 2018 yılında devreye alınan ve günlük 540 ton üretim kapasitesi bulunan Çelikhane Atölyesini ziyaret ettikten sonra basın mensuplarına açıklamada bulundu.
Milletvekili Can, Türkiye'de sıvı demir çelik ve hassas demir çelik üretimi olmadığını belirterek, "Dünyada özellikle savunma alanında, çelik alanında lobiler var. Biz bu lobilere rağmen Çelik Fabrikasının içine sıvı demir çelik üretimiyle ilgili tesisi ciddi mücadele sonucu kurdurduk. 79 milyon euroluk üniteyi İtalyanlar geldi ve buraya kurdular. Bu ünite hassas sıvı demir çelik üretiyor. Entegre tesisi olarak düşünüldüğünde ülkenin yüzde 35 ithalatını karşılayacak. Tabii bunun üçlü ayağının olması lazım. İkinci ayak ise haddaneler. Aynı şekilde haddaneler de hizmete alındı" dedi.
'TÜRKİYE'DE TEK, DÜNYADA İSE 10 TESİS VAR'
Üçlü ayağın en önemlisinin ise serbest dövme pres atölyesi olduğunu vurgulayan Can, "Serbest dövme pres atölyesi 7 bin tonluk. Alanında Türkiye’de tek, dünyada ise böyle bir tesis 10 tane var. 11’incisini Kırıkkale’de MKE’ye kazandırdık. Bu ünitelerle uçak parçaları, otomobilin önemli parçaları ve roketlerin önemli parçaları, hassas parçaları, Türkiye’de üretilemeyen ürünler burada üretilecek. MKEK ile beraber Kırıkkale’miz savunmada dünyanın merkezlerinden biriyken, serbest dövme çelik alanında da Kırıkkale’miz ve MKE’imiz farklı bir alana evrildi. Bu üniteyle beraber hurda gelen alüminyum malzeme burada alüminyum malzeme haline gelecek ve farklı türevleri burada üretilecek" diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

Öztürk’ten MKE işçisine zam müjdesi

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale Belediyesi'nin yeni araçları hizmete girdi

İlginizi Çekebilir

Bakanlık ve TSK MKE’den çok şey bekliyor

Haber Yorumları

Yorum Yaz

53418

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-