• Dolar
  28.992
 • Euro
  31.225
 • Ç.Altın
  3.172
 • Altın
  1.864
KIRIKKALE
04:55

Öğleye kalan Süre

Kırıkkale’de ‘Çocuk Görüşme Merkezi’ oluşturuldu

​​​​​​​Kırıkkale'de, çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulması işlemlerinin icra müdürlükleri tarafından yerine getirilmesi uygulaması son buldu. Gençlik Merkezi içerisinde ‘Çocuk Görüşme Merkezi’ oluşturuldu.


TBMM tarafından kabul edilen ve 30 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 7343 sayılı İcra ve İflas Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile 'çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulması'na ilişkin yeni düzenlemeler yapıldı. Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından Adalet Bakanlığı tarafından çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair ilam veya tedbir kararlarının yerine getirilmesine ilişkin işlemlerin yapılabilmesi 11 pilot ilde özel teslim merkezleri oluşturuldu.

Hazırlık aşamaları tamamlanan 11 pilot il içerisinde bulunan Kırıkkale’de de artık çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair işlemler, icra müdürlükleri tarafından değil, Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yerine getirilecek. Kırıkkale Gençlik Merkezi içerisine uzmanlar eşliğinde, çocuklar yararına dizayn edilen ve hazırlanan çocuk teslim merkezinde vatandaşlar bu işlemler için bir harç ve masraf yatırmak zorunda kalmayacak. Bütün giderler Adalet Bakanlığı'nın bütçesinden karşılanacak. Çocukların yaş ve gelişim düzeyleri gözetilerek hazırlanan teslim merkezinde bu işlemler uzmanlar tarafından zorla değil, çocukla ve taraflarla iletişim kurularak ve bu süreçte nasıl davranmaları gerektiği konusunda rehberlik edilerek rızaya dayalı olarak yerine getirilmeye çalışılacak.

7343 sayılı İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile "çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulması"na ilişkin yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesiyle, daha önce icra müdürlüklerince yürütülen çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki sürecinde bir takım değişiklikler yapılmasının planlandığını söyleyen Kırıkkale Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürü Zeynep Tekin, “Bu değişiklikler kapsamında icra müdürlüklerince yürütülen işlemler,  Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğüne geçti. Bu kapsamda çocuk teslim merkezleri düzenlendi. Eski usülde tarafların evine gidip alma şeklinde sürerken, şuanda tarafsız bir mekan oluşturulup, çocuğun üstün yararı doğrultusunda teslimin bu mekanlarda gerçekleştirilmesi ön görülmektedir. Çocuk görüşme merkezleri, çocukların üstü n yararlarına göre düzenlendi. Bu uygulama ilk olarak Kırıkkale’nin de olduğu 11 pilot ilde uygulanacak. Şuanda velayet sahibi kişi hükümlü olarak değerlendiriliyoruz, kişisel ilişki düzenlenen tarafı ise hak sahibi olarak belirtiyoruz. Bizim isteğimiz bu merkezlere gelmeden tarafların kendilerinin anlaşarak yapması ancak bunun sağlanamaması durumunda böyle bir mekanizmanın devreye girmesi çocuğun üşütün yararına ve örselenmemesi adına önemli bir adın olacak” dedi.

İlginizi Çekebilir

Özel Gereksinimli bireyler, gençlik merkezi ile moral buldu

Haber Yorumları

Yorum Yaz

45922

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-