• Dolar
  18.812
 • Euro
  20.438
 • Ç.Altın
  1.872
 • Altın
  1.164
KIRIKKALE
00:21

Akşam'a Kalan Süre

Lepistes Türleri Ve Özellikleri Nelerdir? Kaç Çeşit Lepistes Vardır? Lepistes Balığı Nasıl Bakılır?

İnsanların bakmaktan hoşlandıkları en önemli balıkların başında lepistes balığı gelmektedir. İlgi çekici özelliklere sahip olan lepistes balığının bakılması da son derece keyiflidir. Lepistes balığının farklı renklerini bulmakta mümkündür. Sizler için Lep


Anayurdu Güney Amerika olan lepistes günümüzde dünyanın hemen hemen her yerinde bulunur. Erkekleri çok renkli olmakla birlikte, dişileri erkeklere göre renksiz ve sade olurlar. Düzgün beslendiği takdirde çok kolay bir biçimde ürerler. Tropikal bölge canlısıdır, 25-28 derece sıcaklıkta beslenmesi gerekir. Yavrularını aç kaldıklarında yediği için ve canlı doğurduğu için akvaryum içinde yüzebilen, içine su alabilen, ızgaralı, yavruluklarla, canlı bitkili akvaryum yada rafya yöntemiyle yavruları sağlıklı bir şekilde alınabilir. Düzenli ve yemlerle (protein) beslenirlerse yavrularını yemezler. Akvaryum bol bitkili ise yavruluğa gerek kalmaz doğan yavrular bitkilerin dibinde ve arasında saklanır, yaşamına devam ederler. Tavsiye edilen bolca bitkilendirilmiş bir tankta yine yeterli bitki yoksa rafya ile hazırlık yapılarak kendi haline bırakılmasıdır. Su sıcaklığını bir iki derece artırmak da yumurtlamaya yardımcı olur. Balığın dayanıklılığına, genetik kalitesine, su sıcaklığına, iyi beslenmesine bağlı olarak 20-40 gün (ortalama 1 ay) gibi bir gebelik döneminden sonra gelişkin yavrular yumurtlar. Dişi yumurtlamadan sonra iyi beslenmelidir, mümkünse canlı yem (yetişkin artemia, su piresi) kullanılmalıdır. Yavrular 3 ayda üreyecek hale gelirler, iyice renklenirler. 6 aylıktan itibaren çiftleştirilmelidir. 1,5 aylıkken dişi ve erkekleri ayırmak hem balığın gelişimini tamamlaması, hem de nispeten uzun ömürlü olması için gereklidir. Erkekler sürekli çiftleşme isteğinde olduğundan, dişi balıklar çok yıpranacağından oranlarının erkek balıkların iki katı olması tavsiye edilir. Üç ay içerisinde dişide üreme şeridi belirgin olarak görülür, bu erkeklerde daha kısa bir sürede görülür. Dişinin bu üç aylık ergenleşme döneminde vücut döllenme sürecini tamamlar, üç aylık bir dönemden sonra döllenme için ergenlik çağına gelmiş dişi lepistes 20-40 kadar yavru doğurabilir.

Zaman içinde bu tür çok farklı isimler almıştır. Türkiye'de yaygın olarak kullanılan "Lepistes" ismi ilk bilimsel isimin farklılaşmış şekli olup dünyada artık kullanılmamaktadır. Tatlı sularda bulunabilen gambusya ile yakın akrabadır.

İnce uzun balıklardır. Erkekler daha küçük ve renklidirler. Doğadaki basit örneklerinden seçici üretim yöntemleriyle çok çeşitli renklere ve kuyruk biçimlerine sahip gösterişli ırklar üretilmiştir. Dişiler genelde renksizdirler; daha çok grinin açıklı koyulu tonlarını taşırlar. Erkekler daha küçük ve renklidirler. Dişilerde anal yüzgeç üçgen biçimindeyken erkeklerde gonopod adı verilen ince uzun üreme organına dönüşmüştür. Çok çeşitli su şartlarına uyum sağlayabilen oldukça dayanıklı balıklardır. Yalnız düzenli su değişimleri ihmal edilmemelidir. Örneğin: 2 haftada bir %15-20 oranında eski akvaryum suyu dipten çekilerek yerine en az 2 gün dinlenmiş musluk suyu. musluk suyundaki kloru ve ağır metalleri nötralize etmek için dinlenmiş suya iyi bir su hazırlayıcı (örn. bioplast aquaclean) eklemek yararlı olacaktır. Lepistes, bir grup balığıdır; en az 6'lık gruplar halinde gruplar halinde bakılmaları önerilir. bir erkeğe iki dişi düşebilir. dişi sayısının erkeklerden fazla olması sürekli erkekler tarafından kovalanan dişilere ara sıra dinlenme şansı verecektir. Lepistesler, plati, neon balığı, rasbora gibi diğer küçük sakin balıklarla bir arada tutulabilirler. akvaryum yeterince büyükse ramirezi, kakadu ve agassizi gibi cüce çiklitlerle de beraber beslenebilirler.bol bitkili akvaryumlardan hoşlanırlar.

Özellikle Özel Tür Lepisteslerin erkeklerini kendi türlerinin dişileri ile aynı ortamda beslenmesi gerekir. Farklı tür dişilerle erkekler aynı ortamda kalırsa doğan yavruların ırkı ve kanları değişecektir yani kırık lepistes olacaktır. Kırık lepitesler çok renkli olabilirler ama orijinal kanlarını kaybetmiş olurlar.

AOC LEPİSTES

Bu lepistes balığı türünün oldukça farklı bir rengi bulunmaktadır. Bu rengin fazlasıyla karışık olması dikkat çekmektedir. Bundan dolayı bu lepistes türünün ismi AOC lepistes olarak bilinmektedir.

MAVİ LEPİSTES

Mavi renge sahip olan bu lepistes türünün seveni oldukça çoktur. Bunun nedeni ise balığın sahip olduğu eşsiz mavi renktir. Bu balığın uzun kuyruk kısmında ve solungaçlarında farklı mavi tonlar görmek mümkündür.

ALBİNO LEPİSTES

Lepistes balığının yaygın türlerinden biriside albino lepistes olarak bilinmektedir. Bu türde kırmızı parlayan gözler ve saflığı andıran güzellikte bir beyaz renk bulunmaktadır. Zaten albino lepistes nadir bulunan türlerden birisidir.

HALF BLUE LEPİSTES

Dayanıklı bir lepistes türü olan half blue lepistes balığı son derece ilgi çekicidir. Koyu renk ışık olduğu zaman mavisi fazlasıyla dikkat çekmektedir. Bu balığın yarı gövdesinin siyah ve mavi tonlarda olduğu görülmektedir.

KIRMIZI LEPİSTES

Üzeri kırmızı renk ile kaplı olan bu balığın gövdesi ise büyüktür. Sevilen ve ilgi gören bu balık türünün her zaman için göz alıcı olduğunu söyleyebiliriz.

ÜÇGEN KUYRUK LEPİSTES

Bu lepistes türünün üçgen görünümünde olan bir kuyruğu vardır. Bu kuyruk diğer lepistes türlerinin kuyruklarına göre daha geniştir.

KAÇ ÇEŞİT LEPİSTES VARDIR?

Lepistes balığının 50'ye yakın türünün olduğunu bilmelisiniz. Bu balığın çok sayıda renk seçeneği sunması ilgi çekmesinin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Kolay bir bakımı ve basit üremesi olan lepistes, ülkemizde yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Bundan dolayı çoğu evde lepistes balığına rastlayabiliyoruz.

LEPİSTES BALIĞI NASIL BAKILIR?

Lepistes balığına bakmak hiçte zor değildir. Küçük ayrıntılar yardımıyla ve dikkatli bir şekilde bu balığa kolayca bakabilirsiniz. Lepistes balığı için geniş bir akvaryum seçebilirsiniz. Japon balıkları fanuslar içinde kolayca yaşasa da lepistes balıkları için akvaryum almak daha mantıklıdır. Tabi bu akvaryumun çok büyük olmasına gerek yoktur. İdeal bir akvaryum alarak lepistes balığına rahatça bakabilirsiniz.

Balık hobisi edinen ve akvaryum canlısı bakmak isteyenler için lepistes balığı ideal bir seçenektir. Bundan dolayı lepistes balığına isteyen herkes bakabilir. Lepistes balığı ürediği zaman yavrularını yiyebilir. Bu yüzden doğum yapacak dişiyi ayrı ve geniş bir ortama alabilirsiniz. Lepistes balığı kolayca çoğalan bir türdür. Bunun için lepistes çoğaltmak isteyenler bu balığın yavrusunu yememesi için dikkatli olmak zorundadır.

LEPİSTESLER HAKKINDA DETAYLI VİDEOLARI İZLEMEK İÇİN TIKLATIN

Haber Yorumları

Yorum Yaz

34189

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-