• Dolar
  27.263
 • Euro
  28.902
 • Ç.Altın
  2.798
 • Altın
  1.674
KIRIKKALE
31°
01:37

İkindi'ye Kalan Süre

Sigara kullanımı en önemli ‘ÖNLENEBİLİR’ ölüm nedenidir.

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, ‘9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’ dolayısıyla açıklamada bulundu.


Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, yaptığı açıklamada, “Tüm dünya ülkelerinde tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı zararlı etkilerin önlenmesi ve küresel tütün salgınını önlemek amacıyla her yıl 9 Şubat “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” olarak kutlanılmaktadır. Sigara kullanımı başta akciğer kanseri, kalp hastalıkları ve KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) olmak üzere diğer kanser türlerinin gelişiminde temel etkendir. Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) paylaştığı son verilere göre; tütün kullanımı ve pasif sigara dumanından etkilenmek kalp hastalıkları nedeni ile olan ölümlerin yüzde 12’sinden sorumlu, kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümlerin nedenleri arasında ise hipertansiyondan sonra ikinci sırada gelen risk faktörlerinden biridir”

“Türkiye en çok sigara içen ülkeler arasında 10’uncu sırada yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 40 milyondan fazla genç tütün ürünleri kullanmaktadır. Her yıl 7 milyondan fazla kişinin doğrudan tütün kullanımına bağlı hastalıklar, 1.2 milyon kişinin de tütün ürünü kullanmadığı halde sigara dumanına maruz kalarak pasif içicilik nedeniyle yaşamını yitirdiği bildirilmektedir. Biliyoruz ki, sigara kullanımı en önemli “önlenebilir” ölüm nedenidir. Eğer sigara kullanıyorsanız, öncelikle bunun bir hastalık olduğunu kabul etmelisiniz. Sigarayı bırakmak istiyor ancak başarısız olacağınız korkusu ile vazgeçiyorsanız ya da bırakmayı deneyip zorlanıyorsanız kendinizi yargılamadan, suçlamadan mücadele etmeyi seçmelisiniz. Bu yaşadıklarınız “iradesizlik” değil, nikotin bağımlılığının beklenen bir sonucudur. Bu süreci bir iyileşme süreci olarak kabul etmeli, destek almalı ve kararlılıkla mücadelenizi devam ettirmelisiniz”

“Size yardımcı olmak amacıyla müdürlüğümüze bağlı Sağlıklı Yaşam Merkezi bünyesinde hizmet veren “Sigara Bırakma Polikliniğine” başvurabilirsiniz. ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattını ücretsiz arayabilir ve yardım alabilirsiniz. Polikliniğimize 2021 yılı içerisinde 1337 vatandaşımız başvurmuş olup, bunlardan 618’i sigarayı bırakmıştır. Unutmayın; sigara içtiğiniz her an hayatınızdan ve sevdiklerinizle geçireceğiniz sağlıklı zamanlardan çaldığınız anlardır. Sigarayı bırakmayı ertelemeyin, sağlığınızın sizi mecbur etmesini beklemeyin. Şimdi karar alın ve hemen uygulamaya başlayın. Sigarayı bırakmak için en doğru zaman şu andır. Kendiniz ve aileniz için yeni bir başlangıç yapın” ded.

İlginizi Çekebilir

Sigara kullanımı en önemli ‘ÖNLENEBİLİR’ ölüm nedenidir.

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale’de 2’si çocuk 5 kişi sobadan zehirlendi

İlginizi Çekebilir

Kanserden Değil, Geç Kalmaktan Korkmalıyız

Haber Yorumları

Yorum Yaz

40834

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-