• Dolar
  28.992
 • Euro
  31.225
 • Ç.Altın
  3.172
 • Altın
  1.864
KIRIKKALE
03:30

Öğleye kalan Süre

Su tüketimi yüzde 150 arttı

Kırıkkale Belediyesi, Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü verilerine göre Kırıkkale’de bu yaz aylarında günlük su tüketiminin önceki yıla oranla yüzde yüz elli oranında artığını açıkladı.


BAHÇE SULAMARINDA ŞEBEKE SUYU KULLANILMAMALI

Son zamanlarda Kırıkkale7de ki su kesintilerine karşı Kırıkkale Belediyesi kısa mesaj yolu ile vatandaşlardan özür dilemişti. Kırıkkale Belediyesi bugün ise yazılı bir açıklamada bulundu. Belediyeden yapılan açıklamada, bahçe sulama, araç ve halı yıkama gibi faaliyetler nedeniyle zaman zaman şebekelerde basınç sorunu yaşandığı hatırlatıldı. Su sıkıntısı yaşanmaması için bahçelerin sulanmasında şebeke suyu kullanılması yerine yağmur suyu sarnıcı veya damlama sulama sisteminin kullanılması yönünde vatandaşları duyarlı olmaya davet edilen açıklamada, içme ve kullanma suyunun amacı dışında sulamada kullanılması, su sarfiyatını arttırarak suyun yetersiz kalmasına ve vatandaşların mağduriyetine sebep olduğu bildirildi.

 

BASINÇ PROBLEMİ YAŞANMAKTA

Kırıkkale Belediyesinden yapılan açıklamada “Yaz mevsiminde artan su tüketimi nedeniyle şebeke sularında azalma ve şehrin bazı bölgelerinde su basınç sorunu yaşanmaktadır. Kuraklık ile mücadele ve doğamızın korunması için bahçe sulama, araç ve halı yıkama gibi faaliyetlerde şebeke suyu kullanılmaması ve suyumuzun daha bilinçli tüketilmesi gerekmektedir. Vatandaşlarımızın şebeke suyunun kullanım konusunda çok hassas davranmalarını rica ediyoruz” denildi.

 

6 MİLYON METRE KÜPE ULAŞTI

Kırıkkale Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü verilerine göre geçtiğimiz yıl 01 Ocak - 31 Temmuz 2022 arası kullanılan su miktarı 2 milyon 701 bin 320 metre iken aynı dönem 2023 yılı için kullanılan su miktarı 6 milyon 392 bin 451 metre küpe ulaştı. Yüzde yüz ellinin üzerinde yaşanan artışın en büyük faktörünün bahçe sulamasında olağan dışı yaşanan artışın etsinin büyük olduğu belirtildi. Öte yandan kaçak su kullananların tespit edilmesi için de ekiplerin 7/24 inceleme yaptığı, yapılan tespitler sonucu idari işlemlerin yanı sıra cezai işlemlerde bulunulması için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi. Yapılan açıklamada kaçak su kullanımının 1 ile 3 yıl arası hapis cezası olduğu hatırladı.

İlginizi Çekebilir

Başkan koltuğuna Ayşe Beren oturdu

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale'nin halk otobüsü yolda

İlginizi Çekebilir

Zabıtadan dilencilere operasyon

Haber Yorumları

Yorum Yaz

24181

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-