• Dolar
  28.939
 • Euro
  31.256
 • Ç.Altın
  3.172
 • Altın
  1.876
KIRIKKALE
11°
03:51

İmsak'a Kalan Süre

Türk Eximbank Kredi ve Sigorta Tanıtım Toplantısı yapıldı

Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, Ticaret Sanayi Odası Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen Türk Eximbank Kredi ve Sigorta Tanıtım Toplantısı’na katıldı. 


Toplantının açılış konuşmasını yapan Kırıkkale Ticaret Sanayi Odası Başkanı Ahmet Varlı'nın, katılımcılara teşekkürde bulunmasının ardından Eximbank yetkilileri tarafından bankanın amacı, kredi imkanları ve sigorta imkanları anlatıldı. Kırıkkale’den yurt içi ve yurt dışı ihracat yapan firmaların katıldığı toplantıda Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, yatırımcılara Kırıkkale Valiliği tarafından yürütülen iki önemli projenin hayata geçirildiğini söyledi. Vali Tekbıyıkoğlu, “Valiliğimiz tarafından yapılan iki tane çalışma var. Bunlardan bir tanesi Makine Paylaşım Platformu. Bu platform Türkiye’de bir ilk. Burada kimsenin muhafazakar davranmasını arzu etmiyoruz. İlimizde işletmelerimiz ve sanayi kuruluşlarımızın ellerinde çeşitli makineler var, makine kullanmayı bilenler var. İlimizdeki bir ihtiyacın ilimizden karşılanması,başka bir ilden karşılanmaması için, oradaki ulaştırma ve nakliye masraflarından kurtulmak için, ilimizdeki kendi kuruluşumuzun kazanması için Kırıkkale Makine Paylaşım Platformu oluşturuyoruz. Bir cihaza ve bir işleme ihtiyaç olduğunda bizim oluşturduğumuz platformda; Bu makine kimde var? Bu işi kim yapıyor? şeklinde bir bilgi bankasına ulaşmış olacaksınız. Ve kendi maliyetlerinizi, Kırıkkale kazanacak şekilde böyle bir platforma ulaşma imkanına sahip olacaksınız. Bununla ilgili çalışmaları Ahiler Kalkınma Ajansıyla birlikte yürütüyoruz.  Bu konu bütün sanayicilerimizi ilgilendiriyor.” dedi.

 İkinci olarak da;Türkiye’de birkaç şehirde, bölge olarak ise sadece Kırıkkale’de bulunan Dış Ticaret İstihbarat Merkezi hakkında bilgiler veren Vali Tekbıyıkoğlu, “İhracat kapasitesini artırmak için Dış Ticaret İstihbarat Merkezi kuruyoruz. Bu mühim bir gelişme. Bu sistemde dünya üzerinde iki veri tabanına kayıt olacağız. Bir tanesi ABD menşeili, bir tanesi Çin menşeili. Bu istihbarat merkezi, veri tabanları aracılığıyla, işletmelerimizin talep ettikleri ülkeler bazında, siz hangi ülke ile çalışmak istiyorsanız o ülkedeki, sizin mamulünüzü talep edebilecek o ülkenin ithalatçılarını bulabileceksiniz. Bu merkez sizin müşterilerinizi arayacak ve size farklı alternatifleri sunacak. Size müşteri olabilecek firmaları bulmuş olacak. Bugün Kırıkkale’de de bir firmayla ilk çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Buda Türkiye’de birkaç şehirde uygulanan bir iş ve bölgemizde de bir ilk. Kırıkkale bölgemizde bu işin öncülerinden.” dedi.

Birçok ilimizin daha hızlı sanayileşmesinin önündeki engellerden biri de yeterli yan sanayi kapasitesinin oluşmamasıdır. Bu sebeple, küçük ve orta büyüklükteki imalatçı işletmeler, zaman zaman ihtiyaç duydukları üretim prosesleri için yakınlarındaki gelişmiş illere yönelmekte ya da makine/tezgâh alarak bu kapasiteyi kendi bünyelerinde oluşturma yoluna gitmektedir. Firmaların, yakın çevrelerindeki işletmelerde ne tür makineler bulunduğunu gösteren bir sistemin olmayışı bu sonucu doğuran önemli bir eksikliktir. Paylaşım kültürünün yeterince gelişmemiş olması da bu sorunu derinleştirmektedir.

Makineye ihtiyaç duyan sanayicilerimiz ile makine sahibi sanayicilerimizi aynı çatı altında buluşturacak olan platform sayesinde firmalarımız; ihtiyaç duydukları işlemler için gelişmiş illere yönelmeden ya da yeni makine almadan önce yakın çevrelerinde aynı işi yapacak makine olup olmadığını araştırabilecek, var ise makinenin sahibi olan işletmeye müracaat ederek paylaşıma açılan makineyi ücreti mukabili kullanabilecektir.

Böylece sanayicilerimiz, büyük zorluklarla biriktirdikleri sermayelerini farklı alanlara yönlendirebilecek, mevcut makinelerin boş kalma süreleri azalacağı için işletmelerimizin kapasite kullanım oranları artacak, zamandan ve maliyetten de tasarruf sağlanacaktır. Hem makine sahibi işletmenin hem de bu makineye ihtiyaç duyan işletmenin karşılıklı kazanç sağlayacağı bu sistemle aynı zamanda değerli bir veri tabanı da elde edilmiş olacaktır. Valiliğimizin himayesinde, Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından test ve pilot uygulaması Kırıkkale’de gerçekleştirilen uygulama, yakın zamanda öncelikle benzer sorunları yaşayan bölge illerimizin hizmetine açılacaktır. Gereksiz makine yatırımının önlenmesinde etkili olacak platform, bu yönüyle ithalatın azalmasına da katkı sağlayacaktır. Daha önemlisi ise, firmalarımızın birbirlerini yakından tanımasını kolaylaştıracak ve birlikte iş yapma isteklerini artıracaktır. Proje fikri aşamasından, programlama, test ve uygulama aşamasına kadar Kırıkkale’de geliştirilen bu uygulamanın sağlayacağı kazanımlar nedeniyle kısa zamanda ülke geneline yayılması hedeflenmektedir.

Vali Tekbıyıkoğlu'nun yanı sıra, TSO Başkanı Ahmet Varlı, Türk Eximbank Bölge Müdürü Funda Baydar, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Okan Şahin ile sanayici ve iş insanlarının katıldığı toplantı, Türk Eximbank uzmanları tarafından ilimizde ihracat yapabilecek firmalar ile halen ihracat yapan firmalara yönelik kredi ve sigorta programlarını tanıtıcı bilgilendirme sunumunun ardından, Sanayici ve İş insanlarının sorunlarıyla ilgili değerlendirmelerin yapılması ile devam etti.

Haber Yorumları

Yorum Yaz

55766

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-