• Dolar
  18.460
 • Euro
  17.925
 • Ç.Altın
  1.570
 • Altın
  976.000
KIRIKKALE
29°
00:30

Öğleye kalan Süre

Türk futbolunda tarih yazan bir Keskinli

İstanbul kulüplerinin saltanatına son vermesini ve bir Anadolu devrimi yapmasını sağlan Trabzonspor’un efsanevi başkanı Şamil Ekinci’de Keskinli bir iş insanıdır. Bu araştırma yazısı ilk defa www.kirikkalem.net’te yayımlanmıştır. Bu makale Yazısı Tarihçi


OSMANLI VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ TARİHİNİN EKONOMİ MERKEZLERİNDEN BİRİ

Kırıkkale’nin Keskin ilçesi birçok tarihi kaynakta geçer. Özellikle Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında bir ekonomi merkezi olarak arşivlerde yerini alır. Aynı zamanda hoşgörünün başkentidir. Çünkü her milletten ve dinden insana rastlamak mümkündür. Osmanlı Şeriye Sicillerinde 19. Yüzyılda Keskin’de Kilise, Havra ve Camilerin sayısı verilir, Devlet görevlilerinin isimleri anılır. Bu isimlerde Gayrimüslim vatandaşların ismi sık sık dile getirilir. Hatta Rumlar o devirde Kırşehir' e, bugün Kırıkkale'ye bağlı bir ilçe olan ve vaktiyle “Denek Madeni” olarak anılan Keskin’de 15 Nisan 1326 / 28 Nisan 1910'da “Rum Anamorfosis Gerniyet” cemiyeti adıyla bir dernek kurmuşlardır. (1)

CUMHURİYET’E UÇAK ALIP HEDİYE EDECEK KADARDA VARLIKLI TÜCCARLARA SAHİPTİR

Keskin uzun yıllar başlıca tiftik, arpa, buğday ve kurşun maden alanında bir ticaret merkezi bugünkü anlamda tam bir borsa şeklindedir. Dolayısıyla hayat canlı ve renklidir. Hatta Cumhuriyet’e uçak alıp hediye edecek kadarda varlıklı tüccarlara sahiptir. 1950’lili yıllara kadar ilçede panayırlar kurulur, at yarışları, yağlı güreşler yapılır ve ülkenin her tarafından tüccarlar gelir bu panayırlara katılır, Keskin’in merkezinde bulunan hanlarda kalırlar. (2)

ATATÜRK'TE KESKİN'E GÜVENDİ

Kurtuluş Savaşında Kütahya – Eskişehir Muharebelerinde alınan yenilgiden sonra Ankara’da panik havası yaşanırken Gazi Mustafa Kemal Paşa olası düşman ilerlemesi karşısında Annesi ve Kardeşinin Yahşihan üzerinden Keskin’e götürülüp burada misafir edilmesini Refet Paşa’ya emreder .(3) Daha sonra gerek mübadele, gerekse ekonomi merkezinin Kırıkkale ve Ankara’ya kaymasıyla Keskin bu renkli yaşamı zamanla yitirir.

TRABZONSPOR’UN EFSANAVİ BAŞKANI ŞAMİL EKİNCİ’DE KESKİNLİ BİR İŞ İNSANIDIR

Biz gelelim asıl konumuza, işte Keskin’in ticaret merkezi olması nedeniyle renkli simalar Keskin’de hayat sürmeye başlarlar. Trabzonspor’un bir Anadolu devrimi yaparak İstanbul kulüplerinin saltanatına son vermesini sağlayan efsanevi başkanı Şamil Ekinci’de Keskinli bir iş insanıdır. 1975 yılına kadar Türkiye Birinci Futbol Liginde Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş’tan başka hiçbir takım şampiyon olmamıştır. Ancak Şamil Ekinci tarafından başlatılan “Öze Dönüş Hareketiyle” birlikte Trabzonspor bir Anadolu ihtilali gerçekleştirerek 1975-76, 1976-77, 1978-79, 1979-80, 1980-81 yılları arasında şampiyon olmuştur .(4) Yine Trabzonspor Ekinci döneminde sadece Türkiye liginde değil, Avrupa’da Liverpool başta olmak üzere çok sayıda takıma karşı başarılı olmuştur.

UN FABRİKASI KURMAK İÇİN TRABZON’A YERLEŞTİ

Şamil Ekinci’nin babası Merhum Ali Ekinci Keskin’de un değirmeni işletir. Keskin’in bir buğday ambarı olmasını değerlendirerek burada o güne kadar bölgede görülmeyen modern bir fabrika kurar. Fabrikayı Rusya’dan gelen işin ustalarına kurdurur. Birçok kişiye iş ve aş veren Ekinci aynı zamanda hayırsever bir iş insanı olarak tanınır. İşte Ali Ekinci’nin oğlu Şamil Ekinci’de 1941 yılında Keskin’de dünyaya gelir. 7 yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul'a taşınır. Liseyi İstanbul Erkek Lisesinde okur. Ancak Keskin ile irtibatını kesmez. 1961'de 19 yaşındayken un fabrikası kurmak amacıyla amcası Muharrem Ekinci ile birlikte Trabzon'a yerleşir. Trabzon ve Keskin arasında çalışmalarını sürdürür. 1970–71 döneminde, Trabzonspor Yönetim Kurulu üyesi olur, 1975–76 döneminde ise Trabzonspor başkanı seçilir. 1974’te ise kendi isteği üzerine soy kütüğü Trabzon'a taşınmıştır. Şamil Ekinci, Trabzonspor'da görev yaptığı süre zarfında Trabzonspor ile dört lig şampiyonluğu, iki Türkiye Kupası, dört Cumhurbaşkanlığı Kupası ve bir Başbakanlık Kupası kazanmıştır. Beş yılda kazandığı bu başarılar onu Trabzonspor tarihinde önemli bir yere oturtmuş, daha sonraki dönemlerde; Trabzonspor'un kazandığı kupaların sergilendiği müzeye onun adı verilmiştir. Müze, günümüzde de “Şamil Ekinci Müzesi” adı altında hizmet vermeye devam etmektedir .(5)

KESKİNSPOR’U UNUTMADI

Şamil Ekinci amatör kümede o dönemlerde mücadele eden Keskinsporu’da unutmamış yardımlarda bulunmuş memleketi ile uzun yıllar bağlantısını sürdürmüştür. İşin ilginç tarafı yerel milliyetçiliği ön plana çıkmış Trabzon’da bir Keskinlinin hizmetleri unutulmamış ve şehir ona sahip çıkmış adını müzelerde sokaklarda yaşatmıştır. Ancak Kırıkkale’de bu böyle midir? Elbette değil… Bugün Kırıkkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde Kırıkkale Tarihi üzerine çok önemli çalışmalar yapılmaktadır. Öğrenciler her yıl Kırıkkale’nin tarihi ile ilgili gezilerle bilgilendirilmektedir. Kırıkkale tarihini Araştırmalar Merkezi görevini layığı ile yapmakta ancak şehrin yetkililerinden hiçbir destek görememektedir. Yine hiçbir yetkili bu çalışmaları merak edip toplumun bilgisine sunmaya aracı olmamıştır. Hep düşünmüşümdür bu belediye başkanlarının görevleri arasında şehrin kültürüne, sanatına sahip çıkmak yok mudur? Ya da İl Kültür Müdürlüğü Kırıkkale’de tarih bilincinin gelişmesi için ne yapmaktadır?

‘TÜRKİYE’M’ TÜRKÜSÜNÜN YAZARI KIRIKKALELİ

Bugün hepimizin diline doladığı “Türkiye’m” isimli türkünün sözlerini Kırıkkale doğumlu merhum Dilaver Cebeci’nin yazdığını kaç kişi biliyor ve Cebeci için ne yapılmıştır? Yapılmaz yapmazlar Hacı Taşan için ne yapıldı ki Cebeci için yapılsın! Ya da Nevzat Yılçıntaş, Sadık Turhal, Erdoğan Aslıyüce… Bu isimleri elbette ki çoğaltmak mümkündür.

Yine Kırıkkale’de faaliyet gösteren Kırıkkaleli Şair ve Yazarlar Derneğinden kaç kişinin haberi vardır? Onlarca kalem kahramanı Kırıkkale’nin adını çeşitli etkinliklerde duyurmaktadır. Uluslararası kitap Fuarlarında okuyucusuyla buluşup Kırıkkale’yi tanıtmakta ve Kırıkkale için çalışmaktadır. Bu insanların kitaplarından kaç yetkilinin haberi vardır? Elbette ki hiçbir yetkilinin haberi yoktur. Olsa bile kimsenin umurunda da değildir. Ancak Trabzon çok önemli bir vefa göstermiş ve memlekete hizmet edene sahip çıkmıştır. İnşallah bu birilerine örnek olur.

Yukardaki bilgilere ulaşmamızda yardımlarını esirgemeyen Tarihçi-Yazar Sayın Mustafa Ulusoy’a, Keskinliler Dernek Başkanı Mehmet Özder’e, Keskin Eşrafından Mevlüt Dinç’e sonsuz teşekkür ediyor vefalı davranışlarından dolayı tüm Trabzonspor camiasına teşekkür ediyoruz.

1) Fethi Gedikli, 1910 Tarihli Keskin Rum Cemiyeti ve Cinsiyet ve Kavmiyet Esas ve Unvanlarıyla Dernek Kurma Yasağı, Türk Hukuk Tarihi Araştırmaları, Sayı 8, 2009 (Güz), S.23-24

2)  Mevlüt Dinç ve Mehmet Özder “Yerel Sözlü” Anılar.

3) Taha Akyol, Ama Hangi Atatürk, Doğan Kitap, 3. Baskı, İstanbul, 2008, S. 323

4)  www. trabzonspor.org. Başkanlarımız ve Şampiyonluklarımız.

5)  www. trabzonspor.org. “Trabzonspor Kulübü yönetim kurulu başkanları başkanlık ve yöneticilik süreleri".

 

 

 

 

Tüm hakları www.kirikkalem.net’e aittir. İzinsiz yayımlanması durumunda yasal işlem başlatılacaktır.

 

Haber Yorumları

Yorum Yaz

73089

Kırıkkale’de trafik kazası: 2 yaralı
Eskişehir Gökmeydan Spor Kulübü’nün 9 sporcusu siyah kuşak bağladı
AK Parti Sözcüsü Çelik: “Yunanistan’da şanlı bayrağımızın yakılmasını şiddetle lanetliyoruz”
SIRADAKİ HABERLER

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-