• Dolar
  28.992
 • Euro
  31.225
 • Ç.Altın
  3.172
 • Altın
  1.864
KIRIKKALE
03:43

Öğleye kalan Süre

Wi-Fi şifresi kırmak suç mudur?

Günümüzde teknolojinin geldiği noktada internetsiz yaşamak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Buna bağlı olarak bazı kişiler bedava internet kullanabilmek için WiFi şifrelerini kırmaktadırlar. Peki Wi-Fi şifresi kırmak suç mu? İşte detaylar…


Günümüzde teknolojinin geldiği noktada internetsiz yaşamak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Buna bağlı olarak bazı kişiler bedava internet kullanabilmek için WiFi şifrelerini kırmaktadırlar. Peki Wi-Fi şifresi kırmak suç mu? İşte detaylar…

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile beraber intenet neredeyse herkesin en büyük ihtiyaçlarından birisi haline gelmiştir. Belirli ücretler ödenerek elde edilebilen intenet bağlantısını kurabilmek için bazıları ise başkalarının WiFi ağlarını kullanmaktadırlar. Kişilere özel olarak sunulan intenet bağlantısı genellikle kullanıcılar tarafından belirlenmiş olan parolaların doğru bir şekilde girilmesi sonucunda kurulabilmektedir. Ancak bedava intenet bağlantısı kullanmak isteyen bazı kişiler bu parolaları kırarak başkalarının intenetine bağlanırlar.

WİFİ ŞİFRESİ KIRMAK SUÇ MUDUR?

Başkalarının WiFi şifresinin kırılarak onların ücretlerini ödediği intenete bağlanılması yasal değildir. Suç kapsamında değerlendirilmeye alınan bu eylemi gerçekleştirenlere cezai işlem uygulanmaktadır. Bu eylemin cezası 6 aydan 2 seneye kadar hapis cezası olarak ifade edilmiştir. Yaptırımlar ise Türk Ceza Kanununun 16. Maddesinin 2. Fıkrasına göre düzenlenmiştir. Bu maddede şu ifadeler kullanılmıştır.

“Telefon hatları ile frekanslarından veya elektromanyetik dalgalarla yapılan şifreli veya şifresiz yayınlardan sahibinin veya zilyedinin rızası olmadan yararlanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.”

WİFİ ŞİFRESİNİN KIRILDIĞI NASIL ANLAŞILIR?

WiFi şifrelerinin başkaları tarafından kırılıp kırılmadığını merak eden kullanıcılar böyle bir durum olup olmadığını genellikle intenet bağlantısının yavaşlamasından anlamaktadırlar. WiFi şifrelerinin başkaları tarafından kırılıp kırılmadığının anlaşılabilmesi için modem sahiplerinin modem şifresi ile Router Admin paneline girmeleri ardından intenete bağlanmış olan cihazları görebilmektedirler. Böylelikle izinsiz olarak ağa bağlanmış olan cihazlar bu ekran üzerinden engellenebilecektir.

WİFİ ŞİFRESİ KIRMAK HIRSIZLIK İLE EŞDEĞER

WiFi şifrelerinin kırılması birinin sahibi olduğu bir şeyi izinsiz kullanmak olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda hırsızlık ile aralarında bir fark olmamaktadır. Diğer yandan Siber Güvenlik kapsamında da intenet şifrelerinin başkaları tarafından kırılması farklı sorunları ortaya çıkarabilmektedir. O intenet ağı üzerinden yasa dışı işlemler yapılması halinde intenet sahibi için de sıkıntılı bir durum ortaya çıkabilmektedir.

Haber Yorumları

Yorum Yaz

52519

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-